öykü Nedir

öykü Nedir

öykü Nedir? öykü Ne Demek? öykü Nedir Kısaca? öykü Ne Demektir? öykü Hakkında Bilgi?

öykü Nedir, öykü Gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıya öykü, veya eski adıyla hikâye denir Kısa oluşu, yalın bir olay örgüsüne sahip olması, genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

öyküde, olayın geçtiği yer sınırlı, anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilir, ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla yaratılan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir.

Eski Yunandaki fabl ve kısa romanslar, Binbir Gece Masalları öykünün habercileridir. Ama öykü ancak 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akımlarının yaygınlaşmasıyla edebi bir tür haline gelebildi. Edgar Allan Poenin Grotesk ve Arabesk öyküleri adlı eseriyle yalnızca Amerika Birleşik Devletlerinde değil Avrupada da etkili oldu. Almanyada Heinrch von Kleist, ve E. T. A. Hoffmann, psikolojik ve metafizik sorunları öykülerinde masalsı bir anlatımla yansıttılar.

20. yüzyıla girildiğinde öyküler ilk kez genellikle gazete ve dergilerde yayınlanıyor ve bu yüzden gazeteciliğe özgü yerel renkler taşıyordu. Bret Hartenin öyküleri, Ruyard Kiplingin Hindistandaki yaşamı anlatan öyküleri, Mark Twainin Missisippi ve O. Henrynin öyküleri bu özelliktedir.

Rusyada Gogol, Dostoyevski, Turgenyev ve Çehovun öyküleri, öykü türünün edebi eserler arasında sağlam bir yere oturmasına büyük katkı sağladı. Türkiyede öykü ya da hikaye kavramı diğer yeni türler gibi Tanzimattan sonra edebiyatımıza girmiştir. öykünün, bizdeki ilk gerçek temsilcisi olarak ömer Seyfettini görmek mümkündür. Falaka, Başını Vermeyen Şehit,Pembe incili Kaftan gibi dönemin sosyal olaylarını gözler önüne seren ömer Seyfettin çok sayıda hikayesiyle Türkiyede hikayeciliğin gelişmesine çok büyük katkı sağlamıştır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …