Oğuz Atay Hayatı

Oğuz Atay Hayatı? Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay Hayatı? Oğuz Atay, 1934 doğumlu yazar. Atay, Türk Edebiyatına tarzıyla bambaşka bir bakış açısı kattı, Tutunamayanlar romanı ile hafızalara kazındı Oğuz Atay 12 ekim 1934 te ineboluda doğdu. Babası Cemil Atay eski bir milletvekili aynı zamanda da bir hukukçuydu. 5 yaşındayken ailesiyle birlikte ankaraya gelen Atay, ankara Maarif Kolejine, ardından da iTÜ inşaat Fakültesine girdi. 1957 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra inşaat branşında akademisyenlik yapmaya başladı. istanbul devlet mühendislik ve mimarlık Akademisinde çalıştı.

Oğuz Atay Hayatı

Oğuz Atay Hayatı1Oğuz Atay, akademisyenliğe devam ettiği sırada çeşitli gazette ve dergilerde yazılar yayınlamaya başladı. ilk romanı, Atayın çarpıcı tarzını ortaya koyan Tutunamayanlar oldu. roman, 1970te bitti ancak 1972ye kadar yayınlanamadı. 1970 yılında Tutunamayanlarla TRT roman Ödülünü kazandı. Romanın kurgusu, yazarın tarzı ve anlatım biçimi birçok kesimden övgü topladı.

1973 yılında yazar, Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanını yayınladı. Bunu 1975 tarihli Bir bilim Adamının Romanı izledi. Bu roman, Atayın 1911-1967 yıllar arasında yaşamış hocası Prof. Mustafa inanın hayatını anlatır. Yine 1975 te Korkuyu Beklerken adlı öyküsü, 1985 te Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu yayınlanmış, bu oyun Devlet Tiyatrolarında sergilenmiştir. 1987 de günlük, 1998 de ise Eylembilim kitapları çıkmıştır. Bunların dışında 1975 te doçentlik ünvanı alan Atay, aynı yıl Topografya adlında bir kitap yazdı.

Atay, beynindeki tümör nedeniyle bir süre Londrada yaşadı ve burada tedavi gördü. Ancak 13 aralık 1977 de istanbul Kanatlarımın Altındada öldü. Bu sırada Türkiyenin ruhu adlı kitabını yazmaktaydı.

Ölümünden sonra Atayın hayatı üzerine yayınlanan kitaplar Oğuz Atayda Aydın Olgusu yıldız Ecevit – 1989, Oğuz Atayın Dünyası Tatjana Seyppel – 1989 ve ben Buradayım Yıldız Ecevit – 2005 idi. Sağlığında Atayın kitapları pek ilgi görmemişti ancak ölümünden sonra durum tam tersine döndü.

Oğuz Atay romanlarında toplumun içinde hep varolan ancak daha once cesurca irdelenememiş karakterleri anlatır. Cümlelerine Batılılaşma sürecindeki bireylerin yaşamları, toplumdan kopuşları ve özellikle iç çelişkiler mükemmel bir şekilde sindirilmiştir. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …