Nükhet Duru Hayatı

Nükhet Duru Hayatı? Nükhet Duru Kimdir?

Nükhet Duru Hayatı? ses sanatçısı. Türk Pop Müziğinin en özel seslerinden biridir. Usta yorumculuğuyla birçok albüm çıkarmış olan sanatçı, ilerleyen yaşına rağmen koruduğu formuyla da ilgi çekmiştir. TV için projeler de gerçekleştirmiş olan Duru, müzikal anlamda olgunlaşarak bugünlere ulaşmış, Beni Benimle Bırak, ben Gene Sana Vurgunum, Melankoli, Cambaz, Mahmure ve Yasaksa Yasak gibi şarkılarıyla da unutulmazlar arasına girmiştir.

Nükhet Duru Hayatı

1954 yılında istanbul Kanatlarımın Altındada dünyaya geldi. Henüz 11 yaşındayken annesiyle babasının ayrılması nedeniyle ağır bir travma yaşayan Duru, felç oldu. Bir yıla yakın bir süre yürüyemeyen ve yatalak olan Durunun, çok küçük yaşta yaşadığı bu büyük üzüntü onu çok etkilemişti. Duru daha sonraları yaptığı bir Röportajda bu konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti

doktorlar fiziksel bir rahatsızlık bulamadılar. Benim sorunum tamamen psikolojikti ve annemle babamın boşanmaları nedeniyle büyük bir şok yaşamıştım… Bu nedenle de felç oldum. Çektiğim izdırabı anlatamam. Bir Allah, bir annem şahittir. Doktorlar Yürümemesi için hiçbir neden yok diyorlardı ama yürüyemiyordum. Sonra bir gün tüm sıkıntılarımdan arındım, hayata bağlanmaya, kahkaha atmaya karar verdim.

Kandilli Kız Lisesinde okurken müzikle ilgilenmeye başlayan Duru, güzel sesiyle dikkat çekiyordu. Şöhret olmayı aklına koyan şarkıcı o günlerde kendisine Ajda Pekkanı örnek alıyordu. Şarkıcı o yıllara ait şöyle bir değerlendirmede bulunmuştu

Müziğe başladığım ilk günden itibaren kimsenin taklitçisi olmadım. kendimi diğerleriyle de asla bir tutmadım.. Ne var ki hep Ajda Pekkanı izledim, inceledim. Onun hayranı oldum. Ayrıca sıfırdan geldim, tırnaklarımla kazıya kazıya zirveye tırmandım. Sesimi sadece sanatımla duyurmaya çalıştım ve başarılı oldum.

Sevda ve Bir destan Dolanır bolu Dağının şarkılarıyla adını duyuran sanatçı, seksenlerin ikinci yarısında çıkardığı Benim Yolum albümüyle büyük başarı kazandı. Albümde Yeni Türküden Selim Atakanın ve ilhan Şeşenin bestelerine ve Murathan Munganin sözlerine yer veren Duru, daha sonra Aç Gözünü Adamım adlı bir albüm çıkardı. Nitelik anlamında Benim Yolum kadar olmasa da başarılı olan çalışmadan çıkan Eda-Metin Özülkü imzalı Yaralım şarkısı büyük beğeni topladı.

Daha sonra müzik eleştirmenlerinden pek olumlu yorumlar almayan çeşitli albümler yapan Duru, Sezen Aksu ve uzay Heparıyla yaptığı ortaklık sonucu çıkardığı kendi adını taşıyan albümle eski başarılı günlerine geri döndü. Özellikle Yasaksa Yasak ve Uslandım Artık gibi şarkıları çok beğenilen Duru, son olarak Gece saat On iki adlı albümünü yayınladı.

Müzik kariyerinin yanı sıra renkli kisiligi ve hızlı özel hayatiyla sık sık gündeme gelmiş olan Nükhet Duru prodüktör Mehmet Teomandan sonra doğan Cankuyla olan birlikteliğiyle konuşulmuştı. Dikran Masisle olan evliliğinden Cem adında bir oğlu da olan Duru, daha sonra Masisten ayrıldı ve Özalp Birolla hayatını birleştirdi.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …