Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Nida Tüfekçi Hayatı

Nida Tüfekçi Hayatı

Nida Tüfekçi Hayatı

Uzun yıllar TRT de çalışmış, devlet Konservatuvarında öğretim üyeliği yapmış, ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Mehmet Nida Tüfekçi, 1 mart 1929 da yozgatta doğdu. Sanatkar ruhlu bir aileden gelen tüfekçi daha ilkokula başlamadan önce babasından bağlama dersleri almaya başlamıştı

ilk ve orta öğrenimini yozgat Akdağmadeni ve Boğazlıyanda tamamladı. Sonradan girdiği ankara Maliye Okulunu 1950 yılında bitirdi. Sadece üç yıl maliyeci olarak çalışan Tüfekçinin müziğe olan sevgisi, onu Halk Müziğine çekti.

Maliye Okulunda okurken tanıştığı Muzaffer Sarısözen sayesinde 1947den beri konuk ses ve saz sanatçısı olarak programlarına katıldığı TRT Ankara Radyosunun 1953 yılında açtığı sınavı kazanarak Yurttan sesler Korosunda çalışmaya başladı. Bu dönemde Yenimahalle Musiki Cemiyetinde Halk Müziği dersleri de veriyordu.

1959 yılında Ankara Radyosundan istanbul Radyosuna tayin oldu. istanbul Radyosunda çalışırken, tünel Musiki Kültür Derneği, Cağaloğlu- aksaray Musiki Cemiyeti ve istanbul Yüksek Öğrenim Talebe federasyonu gibi değişik derneklerde halk müziği üzerine dersler verdi. 1962 yılında eşi Neriman Altındağ Tüfekçi ile birlikte Yurttan Sesler kadınlar Topluluğunu kurdu.

1964te istanbul Radyosu THMden sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcılığı, 1972 de TRT müzik dairesi başkanlığı THM merkez müdürlüğü, 1974 te de vekaleten TRT müzik dairesi başkanlığına atandı. Aynı zamanda 1971 – 1976 yılları arasında TRT erzurum Radyosunda da çeşitli görevlerde bulundu.

1976 yılında TRT den istifa etti. Nida Tüfekçi TRT de bulunduğu süre içinde yaklaşık 1000 kadar türkü derlemiş ve notalarını yazarak Türk Halk Müziği arşivlerine katmıştır. 1963 yılında eşi ile birlikte Memleket türküleri isimli bir kitap yayımlamıştır. Halk müziği konusunda yaptığı araştırmalar, yazdığı yazılar ve katkıda bulunduğu ansiklopediler nedeniyle folklor Araştırma kurumu tarafından 1985 yılında ihsan Hınçer Türk Folkloruna hizmet Ödülüne layık görülmüş, 1991de Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir