Nefes Darlığına Ne iyi Gelir

Nefes Darlığına Ne iyi Gelir? Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığına Ne iyi Gelir? kişinin nefes alıp vermekte zorlanması halidir. Bu durum bir hastalık olmaktan ziyade kişide var olan bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu durum kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Nefes darlığının çeşitli sebepleri olabilir. Solunum, dolaşım ve kalp sistemindeki bozukluklar nefes darlığına sebep olur. Astım, bronşit, zatürree, kansızlık, akciğer kanseri, şişmanlık, kalp yetmezliği gibi hastalıklar nefes darlığına sebep olan ve en sık karşılaşılan hastalıklardır. Nefes darlığına çabuk yorulma, güçsüzlük gibi şikayetler de ekleniyorsa sorun daha çok akciğer kaynaklıdır.

Nefes Darlığına Neden Olan Sebepler?

Nefes Darlığına Ne iyi Gelir? Nefes darlığının kesin, doğru teşhis ve tedavisi uzman doktor tarafından belirlenmelidir. Çünkü bir çok unsur nefes darlığına neden olabilmektedir. Nefes darlığına fiziki şartlar yanında, psikolojik ve diğer hastalıklar neden olabilir. Bunun yanında;

Yorucu bir iş yaptıktan, koştuktan veya spor yaptıktan sonra bir süre yaşanan nefes darlığı normal olarak kabul edilir ve bu durum bir süre sonra geçer.

Bazen psikolojik kaynaklı nefes darlığı sorunları da yaşanabilir. Bu gibi durumlarda bir psikiyatra başvurmak faydalı olabilir
Aniden ve yoğun bir şekilde nefes darlığı yaşanması durum kısa sürse bile ciddiye alınmalıdır.

Taşikardi gibi kalp ritmi bozuklukları nefes kesilmesine yol açabilmektedir.Panik atak ya da kaygı da derin nefes alınmasına sebep olabilir. Bazen doğru nefes alma teknikleriyle bu durum kontrol altına alınabilmektedir.

Nefes darlığının belirtisi olabilecek bir hastalıkta kalp yetmezliğidir ve mutlaka doktora başvurulması gerekir.
Koah da aynı şekilde nefes darlığına sebep olan ciddi hastalıklardan biridir. Üstelik koahta nefes darlığının yaşanması hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir.

Nefes darlığı ciddi hastalıkların habercisi olmakla birlikte genelde astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarından kaynaklanır. Astım ya da bronşit hastalığından kaynaklı nefes darlığı için bronşları gevşetici ilaçlar vardır ama bu tür ilaçları kullanmadan önce mutlaka uzman doktor tarafından teşhis ve tadavi belirlenmelidir.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir

Nefes darlığından şikayet eden kişilerin sigara içiyorlarsa mutlaka sigarayı bırakmaları ve ağır yemekler yemekten kaçınmaları gerekir. Sigara içmeyen kişilerin de sigara dumanından ve kirli havadan uzak kalması önerilir. Çünkü yapılan araştırmaların çoğu sigara tütetimin nefes darlığı problemlerini arttırdığını hatta başlangıç esnasında tedavi edilebilir sorunları sigaranın kronikleştirdiği tesbit edilmiştir.

Nefes darlığının dinlenme halindeyken yaşanması, göğüs ağrısının varlığı, inatçı öksürük, nefes alırken hırıltı çıkarılması, ayak ve el bileklerinde şişmenin yaşanması tıbbi bir sorun olabileceğinden şüphelenmek için yeterli sebeplerdir.

Günlük hayatta alınabilecek bazı önlemler de nefes darlığına iyi gelmektedir. Sandalyede otururken dik oturmak, uzandığınızda yüksek yastık kullanmak, düz sırt üstü yatmak gibi bazı önlemleri günlük hayatta uygulayabilirsiniz. Buna benzer fizki şartlardan kanaklanan sorunlar şartların değiştirilmesiyle birlikte ortadan kalkabilir, lakin bir hastalıktan kaynaklanan nefes darlığı sorunları için uzman doktor kontrolünde tedavi görmek gerekebilir, belirlenen tedaviye de yine doktor onayıyla birlikte bitkisel ilaçlar yardımıyla katkıda bulunmak mümkün;

Keçi Boynuzu

Nefes darlığı problemlerinde en yaygın kullanılan bitkilerin başında gelir. Orta büyüklükteki keçiboynuzundan 6-7 adet keçiboynuzu soğuk su ile yıkanır. Daha sonra bu keçiboynuzları küçük parçalar şeklinde kırılarak yarım litre kaynayan suya atılır. 7-8 dakika kaynatıldıktan sonra suyu süzülerek bir kavanoza aktarılır. Keçiboynuzu kürü buzdolabında saklanmalı en fazla 3 gün içerisinde tüketilmelidir. Her gün sabah kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı tüketilmelidir. Hiç ara vermeden 20 gün boyunca bu kür uygulanmalıdır. 20 günden sonra aynı şekilde hiç ara vermeden 15 günlük bir kür daha yapılmalıdır. 15 günlük kürü uygularken bir çay bardağı içerisine bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırabilirsiniz.

Uyarı

Keçi boznuzu yoğun besinler içermektedir bundan dolayı başka bir hastalıkla mücadelee diyorsanız dikkatli olmalısınız, şeker, tansiyon ve benzeri hastalıkları olumsuz yönde etkileyebilir.

Havuç

4-5 adet havucun rendelenerek suyu sıkılır ve içine yarım bardak kaynatılmış süt, bir çay kaşığı bal eklenerek günde 3 defa içilir.

Lavanta,Ebegümeci, CivanPerçemi Kürü: Bunun dışında birer kaşık ebegümeci çiçeği, lavanta çiçeği, devetabanı yaprağı ve civanperçemi robotta çekilir ve 1 fincan kaynar suda kaynatılır. Bu karışım günde 2 kez içilmelidir.

Öksürük Otu

Nefes darlığına iyi gelen bir diğer yöntem de, 2 avuç öksürük otu su ile kaynatılarak kaynamaya başladığında başa bir havlu örtülerek buharı teneffüs edilir. Her sabah bir çay kaşığı hardal tohumunun kaynatılarak içilmesi de nefes almayı kolaylaştırır.

Sarımsak

Sabahları içilebilecek bir diğer çay da; 1,5 litre su içine 1 adet sarımsak, bir çorba kaşığı lavanta, gelincik çiçeği, kekik, maydanoz, nane ve dereotu beraber kaynatılır ve sabah 1 fincan aç karnına içilir.

Kurt Pençesi

Nefes darlığına iyi gelen eski bir yöntem ise, bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı kurt pençesi ilave edilerek kahvaltıdan önce süzülerek içilmesidir.

Karanfil, Anason, Keten Tohumu

Bir diğer karışım, yarım çay bardağı ısırgan tohumu, keten tohumu, anason tohumu ve toz karanfil karıştırılır içine bal eklenerek macun haline getirilir. İki gün sabahları 1 kaşık yenilir.

Bütün bunların yanında; anzer balı, bal, nane, soğan, limon, rezne solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan ve enfeksiyonlarından kaynaklanan nefes darlığı problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda nefes darlığı hastalığıyla mücadele eden kişiler için temiz hafa çok önemlidir. Yaşadıkları yerde kış aylarında meydana gelen hava kirliği tedavi sürecini olumsuz yönde etkiler.

Bitkisel yöntemler daha çok nefes darlığı yaşayan kişiyi rahatlatmaya yöneliktir. Bitkilerin pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinse de bu yöntemlere başvurmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …