Nasır Nedir

Nasır Nedir

Nasır Ne Demektir? Nasır Nedir Kısaca? Nasır Hakkında Bilgi? Nasır Nedir? Nasır Ne Demek? Nasır Hakkında Kısaca Bilgi?

Nasır Ne Demek, Nasır derinin kalınlaşmasıdır Vücut kendisini korumak için nasır, oluşturur Bu kalınlaşma basınç veya sürtünmenin olduğu yerde oluşur Vücudumuzun bu mekanizması sayesinde derideki sertleşme oluşmasa idi vücudumuz delik deşik olurdu Ayakkabılar ve Nasır Ayağınıza büyük ayakkabı giyerseniz sürtünme olur küçük giyerseniz basınç oluşur her ikisi de nasırın oluşmasına sebeptir.Bunun için ayakkabı alırken ayağınıza uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.

Ne büyük nede küçük Yüksek topuklu veya ince topuklu ayakkabılar vücudun tüm ağırlığını ayağın ön kısmına yükler böylelikle ayağın ön kısmında nasır oluşur.

Sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırıp nasır oluşturur Ayak Şekli ve Nasır Ayak’ta 26 adet kemik vardır ve taban çöktüğü zaman bütün kemikler aynı anda çökmez.Bazen metatarslardan biri çöker ve diğerlerinden daha alçak olduğundan yere ilk çarpan o olduğu için bütün ağırlığı o taşır.Ve bu nedenle nasır o bölgede oluşur.

Nerede Oluşur

Basıncın ve sürtünmenin olduğu her yerde Yani parmak üstleri parmak araları tırnak kenarları tırnak yatağında ayağın üstünde ve altında.

Nasır daha çok derinin aşırı sürtünmeyle karşılaştığı yerlerde ortaya çıkar. Elleriyle çalışan işçilerde ve çıplak ayakla dolaşanlarda normal olarak ağrı vermeyen ve gerçek nasır olmayan deri kalınlaşması olabilir. Ancak sözgelimi kemancılarda sürekli olarak çenelerini kemanın gövdesine dayamaktan ya da yeni ayakkabı alanlarda ayakkabının belirli noktalarda ayağı vurmasından gerçek nasır oluşur.

Bütün sıkı ayakkabıların ve yüksek ökçelerin nasır oluşturabilmesine karşılık nasır en çok ayaktaki çıkıntılarda parmaklar arasında ve topukta ortaya çıkar. Bunyonların üzerinde de nasır olur. Bunun nedeni buradaki kemiğin çıkıntılı oluşu ve sürekli olarak ayakkabıya sürtünmesidir. Bu kemik çıkıntıları üzerindeki sert deri tabakası alt tabakaları koruduğundan buralarda nasır sık görülür. Ancak nasır ve bunyon oluşumu arasında bundan öte bir ilişki yoktur. Bazı kişiler özellikle de yaşlılar nasıra daha eğilimlidirler.

Protez kullananlarda derinin aşınması nedeniyle de nasır olabilir. Böyle durumlarda nasır oluşturan nedenin ortadan kaldırılması genellikle yeterlidir ama bazen nasırın, alınması zorunlu hale gelebilir.

Belirtiler Nasır

çevresindeki normal deriye göre daha sarımsı renkte kalın bir deri tabakasıdır. Koni biçiminde olabilir. Ayak parmakları arasındaki nasırlar ise çoğunlukla yumuşaktır. Nasırlar, günün sonunda ağrı yapar ayrıca basınçla karşılaşınca rahatsızlık verirler. Kronikleştiğinde ya da şiddetli olduğunda çevresindeki deri kızarır ve nasır hareketsiz durulurken bile çok ağrır. Belirtiler çok çeşitlidir ve bazen nasırı siğilden ayırmak zor olur. Ancak siğil genellikle daha ufaktır ve basınçla ağrı yapar. Derinin üst tabakası kazındığında siyah noktacıklar halinde siğilin kökü ortaya çıkar.

Nasır rahatsızlık verir ve ağrır ama çoğunlukla tehlikeli değildir. Daha ciddi bir sorun hiperkeratoz denen derinin avuç içinde ve tabanda hiçbir neden olmadan kalınlaşması ve bunun yayılması durumudur. Hiperkeratoz hemen doktora gösterilmelidir. Nasırın tek tehlikesi alınması sırasında kirli aletlerin kullanılmasıyla enfeksiyon kapması ve iltihaplanmasıdır. Özellikle şeker hastalarının bu konuya dikkat etmesi gerekir. Ayaktaki kan dolaşımları zayıf olduğundan enfeksiyon kolaylıkla kangrene dönüşebilir. Bu yüzden en iyisi nasırlarını bir uzmana göstermeleridir.

Tedavi Nasırın Podiatrist ve Uzman kişiler tarafından alınması gerekir Nasırı, almak sadece semptomatik bir tedavidir Nasırın, kan dolaşımı veya sinir uçları yoktur doğru aletlerle ve yöntemlerle alındığı zaman alınırken acı hissedilmez

Nasırı Oluşturan Sebep

ayakkabı ise ayakkabı seçimi için Podiatriste danışılmalıdır Taban çökmesinden şekil bozukluğu veya basınç yoluyla oluşan nasırlar için tabanlıklar önerilir Tabanlıklar ayağı olması gereken pozisyona soktuğu için ayaktaki olan ağırlığı basıncı eşit bir şekilde dağıtır böylelikle aşırı basıncı dağıtır.

Ayaklarınıza düzenli bir şekilde ayak nemlendiricisi kullanın ve kuruyup çatlamasını engelleyin.Ayağa kullanılan nemlendiriciler daha yoğun olmalı.Yeni teknoloji ürünler AHA Alfa Hidroxi Asit içerdiğinden nasırın oluşmasını engeller

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …