Naim Süleymanoğlu Hayatı

Naim Süleymanoğlu Hayatı? Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu Hayatı? Cep Herkülü lakaplı, 46 dünya rekoruna imzasını atan, eski milli sporcu. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak, Türk ve Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı 23 ocak 1967 de, Mestanlı, Bulgaristanda dünyaya gelen Naum Shalamanov, haltere 10 yaşındayken başladı. 1982 de, Brezilyada düzenlenen Dünya Gençler halter Şampiyonasında, 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon olan Süleymanoğlu, 16 yaşında, rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekorunu kıran halterci ünvanını aldı.

Naim Süleymanoğlu Hayatı

1983 – 1986 yılları arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 62 rekor kıran ve yine bu dönemde Dünya ve avrupa Şampiyonalarında, 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşayan Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 da dünyada, yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angles Olimpiyatlarına, Bulgaristanın da Sovyetler Birliğinin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralyada düzenlenen Dünya Halter Şampiyonasında bir süre ortadan kaybolan ve daha sonra 11 Aralıkta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliğine sığınarak, Türkiyede yaşama, ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma telebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin ardından, Naim Süleymanoğlu adını aldı.

Türkiyeye ilticasında ve getirilmesinde rol oynayan Turgut Özal , 16 Aralıkta ülkemize gelen Naim Süleymanoğlunu kucaklayarak basına ve halka tanıttı. 20 aralık 1987 de, Naim Süleymanoğlu, Cumhuriyet Halter Turnuvasında dünya rekoru kırdı.

1988 de, Avrupa Halter Şampiyonasına Türkiye adına katılan ve üç altın madalyanın sahibi olan ve 60 kiloda, koparmada 150 kg kaldırarak dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, o sene 7 Aralıkta, beyaz Sarayda başkan Ronald Reagan ve eşi tarafından kabul edildi. Aynı sene, Seul Olimpiyatlarına Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristana 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı.

Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu, 60 kg koparmada sırasıyla, 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak, 9 dünya ve 6 olimpiyat rekoru kırarak, Türkiye olimpiyatlar tarihinde, güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu olarak adını Türk spor tarihine yazdırdı.

1992 Barcelona Olimpiyatlarında, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine o sene, Uluslararası Halter basın Komisyonu tarafından dünyanın En iyi Sporcusu seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994te Bulgaristanda yapılan, Avrupa Halter Şampiyonasında da, sadece üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.

istanbulda yapılan Dünya Halter Şampiyonasında, ilk kez Türk seyircisi önüne çıkan ve bu şampiyonada sakat olmasına rağmen, 3 dünya rekoru kırarak, üç altın madalya kazanan Süleymanoğlu, bu performansıyla, en güçlü sporcu ünvanı kazandı. 1995te, Avrupa Halter Şampiyonasında, yine sakat olmasına karşın, 1 altın ve 2 gümüş madalya kazanarak, Türk Milli Halter Takımının birinci olmasında önemli katkılarda bulunmuş oldu.

Çinde yapılan Dünya Şampiyonasına da sakat çıkarak, 3 altın madalya kazanan Süleymanoğlu, 1996 da, Amerikada düzenlenen Atlanta Olimpiyatlarında, 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak, 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanmasıyla tarihe geçen sporcu, Sidney Olimpiyatlarında, sakatlığının devam etmesi ve ağrıları nedeniyle başarı gösteremedi.

Naim Süleymanoğlunun Kariyeri Boyunca Yaptığı Şeyler

Olimpiyatlardan kazandığı 3 Altın Madalyası, 7 Dünya Şampiyonluğu ve 6 Avrupa Şampiyonluğu vardır. 46 Kere dünya rekoru kıran Süleymanoğlu, 2000 senesinin 7 – 9 Aralık günleri arasında, Atinada toplanan, Uluslararası Halter federasyonu Kongresinde astbaşkanlığa seçildi.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …