Müslüm Gürses Hayatı

Müslüm Gürses Hayatı? Müslüm Gürses Kimdir?

Müslüm Gürses Hayatı? Müzisyen, şarkıcı. Gerçek adı Müslüm Akbaştır. Hayranları tarafından Müslüm Baba olarak anılmaktadır. arabesk müziğin en başarılı isimlerinden biri olarak kabul edilen Gürses, özellikle 90lı yıllarda bir fenomen haline gelmiş, konserlerinde jiletle kendisine zarar veren fanatik hayranları nedeniyle büyük tartışma konusu olmuştur. ilerleyen yıllarda müzikal kimliği değişmiş, farklı türlerde eserler ortaya koymuş olan sanatçı, teoman ve Sezen Aksu şarkılarını da seslendirmiş, ünlü yazar Murathan Munganın sözlerini yazdığı ve tamamı yabancı şarkıların coverlarından oluşan Aşk Tesadüfleri Sever isimli albümü çıkarmıştır.

Müslüm Gürses Hayatı

Müslüm Gürses Hayatı17 mayıs 195 3te Urfanın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde dünyaya geldi. Babası Mehmet Akbaş, annesi Emine Akbaştı Zeyno ve Ahmet isimlerinde iki kardeşi olan Gürsesin babası çiftçilikle uğraşıyordu ve bağlama çalıyordu. ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken adana aile Çay Bahçesinde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses kendisiyle yapılan bir Röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söyleyecekti.

ilkokulu bitirdim. Gerisi yok. adanada damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım halkevine gidiyordu. ben de gittim. Derken Çukurova Radyosunda sanatçı oldum.

1968 yılında albüm yapmak için istanbul Kanatlarımın Altındaa gelen şarkıcının Emmioğlu/Ovada Taşa Basma isimli plağı üç yüz bin satış yaparak o dönem için büyük başarı kaydetti. gün geçtikçe tanınan Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi. alın kemiği kırılan sanatçı yaşadıklarını daha sonra şu şekilde dile getirecekti.

O kazada şoför öldü Beni de öldü sanmışlar zaten Sonra alıp hastaneye götürmüşler Ben ölümü yaşadım aslında Bana göre yeniden hayata dönmüş olmam, Allahın bir lütfudur. Alın kemiğim un ufak olduğu için en küçük bir darbede ölebilir ya da kör kalabilirim ameliyatta alnıma beynimi koruyacak plaka gibi birşey taktılar O korkunç kazadan sonra koku alma duyumu yitirdim Hiçbir kokuyu alamı yorum ne yazık ki şimdi Çok kuvvetli parfümler ispirto kokusu veriyor bana Ayrıca işitme duyumu da yüzde elli yitirdim Çok ağır işitirim Neyse, buna da şükür, yaşıyoruz işte.

Kaza sonrası çıkardığı Özür diliyorum senden, isyankar, Ben insan Değil miyim gibi albümlerle çıkışını sürdüren sanatçı, arabesk türünde en çok ilgi gören isimlerden biri oldu.

1979 yılında ilk defa isyankar filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, birçok uzun metrajlı filmde daha hayranlarıyla buluşacaktı.

Çocukluğunda hiçbir filmini kaçırmadığı ve büyük bir hayranlık duyduğu sinema oyuncusu Muhterem Nurla 1982de çıktığı malatya turnesi sırasında karşılaşan şarkıcı, 1985 yılında Nurla hayatını birleştirdi.

90’lı Yılların Başında

Gördüğü büyük ilgi üzerine ortaya çıkan ve Müslümcüler olarak anılan büyük bir fanatik kitlesi şarkıcının konserlerinde kendilerine zarar vermeye başladılar. Müslüm Gürses şarkılarındaki yalnızlık, hayata duyulan öfke ve ayrılık acısı gibi temaların dinleyicisinde yarattığı bu etki giderek bir fenomen halini almıştı. Şarkıcının zaman zaman yaptığı uyarılara rağmen konserlerinde birçok dinleyicisi jilet kullanarak vücuduna zarar veriyordu. arabeskin içinde bir alt kültür olarak kendini var eden bu durum, Gürses şarkılarına olan ilgiyi körüklüyordu.

90’lı Yılların Sonlarında

90lı yılların sonlarına doğru şarkıcının konserlerinde gerçekleşen ve ayini andıran bu görüntüler toplumun birçok kesiminden büyük tepki almaya başlamıştı. Gürses, o dönemde çıkardığı albümlerle de eski ilgiyi göremedi ve lüks bir teknenin güvertesinde çekimini gerçekleştirdiği klibi hayranlarının büyük tepki göstermesine neden oldu. Zira dinleyici kitlesi genel olarak kente uyum sağlayamayan, ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünü düşünen varoşlardan oluşuyordu. Dolayısıyla bu durum hayranlarında çelişki yaratmıştı. Müslüm Gürsesin o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elanor plak firmasıyla da yolları ayrıldı.

Az konuşan ve ekranlarda pek fazla görünmeyen sanatçı zaman içinde medyada daha fazla yer almaya başladı. Bu değişim rüzgarları Gürsesin müzisyen kimliğine de yansıyacaktı. Nilüferin Olmadı Yar isimli şarkısını yorumlayarak bu değişimin ilk sinyallerini veren şarkıcı, teomanın Paramparça ve Tarkanın ikimizin Yerine adlı çalışmalarını da seslendirdi. Gürses kendisini eleştirenlerle ilgili olarak da şu yorumda bulundu.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …