Mide Nedir

Mide Nedir

Mide Nedir? Mide Ne Demektir? Mide Nedir Kısaca? Mide Ne Demek? Mide Hakkında Bilgi?

Mide Nedir, mide, büyük miktarda yiyeceğin geçici olarak depolandığı bir organ. Rahatlıkla 1.5 litre sıvıyı içinde tutabildiği gibi, maksimum 4 litre sıvı tutma kapasitesi vardır midenin 3 ana bölümü vardır Fundus, Korpus gövde ve Antrum midenin, son bölümü Mide, içine giren yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı bir yerdir. mide içini örten ve Mukoza denilen örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Mide içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır Kimus.

Sonuçta krem kıvamında yarı sıvı bir materyel meydana gelir. Meydana gelen karışım ince barsaklar tarafından emilecek seviyeye geldiyse, azar azar miktarlarda, pilor kanalını geçerek 12 parmak barsağına Duodenum geçer. sıvıların mideyi terk etmesi katılardan daha hızlıdır ve mideyi boşaltması yaklaşık 20 dakikayı alır. Katı-sıvı karışımı materyelin mideyi, terk etmesi ise yaklaşık 1.5 Saati bulmaktadır.

Mide salgı yapan bir organdır. iç duvarlarında bulunan hücre ve bezler birçok önemli salgılar üretir sindirim enzimleri, hormonlar, hidroklorik asit, intrensek faktör B12 vitamininin ince bağırsak son kısmından emilmesi için bu faktörün varlığı şarttır. Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkan, alkalen-bazik bir mukus da üretir Mide iç yüzeyindeki epitel hücreler midede bulunan farklı hücre çeşitlerinden biridir ve midenin iç yüzeyinde yer alır. Bu hücrelerin salgıladığı bikarbonat bakımından zengin mukus, midenin, iç yüzeyinin aşınmasını ve mide özsuyundaki asidin bu dokulara zarar vermesini engeller.

Ayrıca kontrol et

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri Prolaktin Yüksekliği Nedir:Bu hormonun fazla salgılanması kadınlarda adet düzensizliği, bebek söz konusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir