Mide Neden Şişer

Mide Neden Şişer

Mide Neden Şişer? Midemiz Neden Şişer? Mide Şişkinliği? Midemiz Neden Şişiyor?

Mide Neden Şişer, Karnınızda şişkinlik hissettiğinizde kemerinizi gevşetmeniz gerekebilir ve daha rahat bir pantolon giyme ihtiyacını hissedebilirsiniz. Bunun nedeni çok fazla yemek yemeniz olmayabilir. Midenizdeki sebebi gastrointestinal ( mide ve bağırsak ) sisteminizdeki bir eksiklikten kaynaklanır. Kendinizi neredeyse patlayacakmış gibi hissettiğinizde rahatlamak için birçok şey yapabilirsiniz. Gaz ve şişkinliğe neden olan etkenlerin ne olduğunu öğrenerek daha kolay önlem alabilirsiniz

Eğer midenizdeki şişkinliğin sebebinin gaz olduğunu düşünüyorsanız, bu güzel bir tahmin diyebiliriz. Fazla gazınız olması, karnınızı sizi rahatsız edecek derecede dolu hissetmenize neden olabilir.

Midede gaz oluşmasının nedenleri şunlardır

Hava Yutmak

Yemek yerken, özellikle karbonatlı içecekler içerken, sakız çiğnerken, şeker emerken ve dental tedavide kullanılan aparatları kullanırken hava yutmak.

Sindirilmemiş yemekler Bu besinler faydalı bakteriler tarafından parçalanırken gaz dışa çıkar. En fazla gaza neden olan gıdalar sindirilmemiş karbonhidratlar, çözülür lifler, yapay tatlandırıcılar ve meyvelerde bulunan şekerler sebzeler, baklagiller ve süt ürünleridir.

insanların günde 10 ila 25 kez arası gaz çıkarmaları normal kabul edilir. Birçok kişi karnında şişkinlik olmasını midelerindeki fazla gaza bağlar. Aslında gaz, karın şişkinliğinin tek sebebi değildir. Normal miktarda gaz üretirken de midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz.

Midede Şişkinlik Oluşmasının Asıl Nedenleri

Fazla gaz, midede şişkinlik oluşmasının sebeplerinden sadece birisidir. En fazla görülen Sebeplerden biri de gastrointestinal ( Gi ) fonksiyon bozukluklarıdır. Gi sistemin çalışmasını bozan bu bozukluklarının çoğunun nedeni bilinmemektedir.

Eğer karın şişkinliği gibi Gi semptomlarınız varsa doktorunuz, Crohn hastalığı veya kanser ihtimaline karşı sizden laboratuvar testleri yaptırmanızı isteyebilir. Eğer testinizin sonuçları normal çıkarsa semptomlarınızın sebebi bir gastrointestinal fonksiyon bozukluğu olabilir ve bu semptomlar için görünür bir sebep bulunmayabilir.

Bağırsaklarında fazla gazı olmadığı halde kronik karın şişkinliği problemi yaşayan birisi yine de kendisini rahatsız hissedebilir. Bu tip bir şişkinliği sebebini belirlemek üzere test yapıldığında sorun yaratan bir etkenin ortaya çıkmayabilir.

 • Gastrointestinal fonksiyon bozuklukları
 • irritabl bağırsak sendromu ( Spastik kolon )
 • Dislepsi
 • Kronik kabızlık
 • Kronik ishal

Kronik Mide Şişkinliği

Doktorlara göre, Gi fonksiyon bozuklukları olan bazı kişiler, mide ağrısı ve normal gaza karşı hassas olabilir. Gi sistemdeki kas büzülmelerinin koordineli olmaması nedeniyle de rahatsız edici semptomlar oluşabilir.

Yeni yapılan bir çalışamaya göre bazı insanlarda serotonin sindirim sisteminde bulunan ( nörontransmitter madde ) seviyesinin anormal seviyelerde olması bazı Gi fonksiyonel bozuklukların başlıca nedenidir.

Mide şişkinliği, Gi fonksiyon bozuklukların en çok görülen semptomlarıdır. Gi fonksiyon bozukluğu olan insanların %96’sında mide şişkinliği olur.

irritabıl Bağırsak Sendromu

iBS yani spastik kolon, en yaygın görülen Gi bozukluğuna denir. Mide şişkinliğine, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. iBS’si olanlar kabızlık, ishal ya da farklı zamanlarda her iki problemi de yaşarlar.

Tedavi

Eğer tıbbi bir rahatsızlığa bağlı olmayan bir mide şişmesi problemiz varsa, uyguladığınız diyeti değiştirmeniz ilk adım olarak düşünülebilir. Yediğiniz yemekleri ve yeme sıklığınızı değiştirin. Aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz

 • Gün boyunca küçük porsiyonlarla sık yemek yiyin.
 • Yemekleri daha iyi sindirebilmek için yiyecekleri iyi çiğneyin.
 • Yemek yerken dik oturun.
 • Karbonhidratlı içeceklerden uzak durun.

Sindirimi yavaşlatan fazla yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bunun sonucunda yiyecekler kolonda daha uzun süre kalır ve daha fazla gaz üretir.

 • Her gün egzersiz yaparak bağırsak fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayın.
 • Gazı arttırıcı yiyeceklerden uzak durun.
 • Gaz oluşumunu tetikleyen gıdalar
 • Karbonhidratlar arpa, mısır, yulaf, patates, buğday, tam tahıllar,
 • Süt ürünleri ( Laktoz ) süt, peynir, yoğurt,
 • Meyve Elma, şeftali, armut, kuru erik, kuru meyve,
 • Baklagiller Bezelye, mercimek, kabuklu yemişler, bezelye,
 • Sebzeler Enginar, kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, kabak, karnabahar, soğan olarak sayılabilir.

Tatlandırıcılar

Meyve suyu, alkolsüz içkiler, şekerleme, ve şekerli atıştırmalıkların içinde bulunan fruktoz, maltitol, manitol, ve diyet içeceklerin ve atıştırmalıkların içinde bulunan sorbitol

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …