Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Mide Kanseri Nedir

Mide Kanseri Nedir

Mide Kanseri Nedir

Mide Kanseri dünyada akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser türüdür. Her 10 kanser hastasından 1i mide kanseridirTürkiyede en sık görülen sindirim sistemi kanseri olan Mide Kanseri, çeşitli ülkelere göre farklılıklar gösterir. Japonyada Latin Amerikada diğer ülkelerden daha sıklıkla hastalığa rastlanır

Hastalığın Oluşumunda Etkili Faktörler Nelerdir Mide kanserinin görülme sıklığı ile göç arasındaki ilişkiler genç yaştan itibaren kanser yapıcı bir maddeye maruz kalmanın kanser oluşmasında sorumlu olduğunu göstermektedir. Bu maddenin ne olduğu bilinmemekle birlikte diyetin sorumlu olabileceği üzerinde durulmaktadır. nişasta turşular tuzlanmış et ve balık gibi yiyeceklerin mide kanserleri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. süt taze sebzeler turunçgiller vitamin C ve soğuk gıdalarla beslenenlerde tersine olarak mide kanseri daha az görülmektedir. alkol de zayıf bir risk faktörü iken sigara önemlidir. lif oranı düşük gıda alımında kanser riskinde azalma olurken çikolata ile beslenmede riskte artma olduğu gösterilmiştir. Mide Kanserli hastalarda yapılan çalışmalarda bu hastaların tuz tüketiminde artış olduğu saptanmıştır.

Bazı hastalıklar Mide kanserinin, oluşumunu kolaylaştırmaktadırlar Bunlar tablo 1 de gösterilmiş Tablo1 Kronik atrofik gastrik ve intestinal metapazi Mide ülser Pernisiyoz anemi Hipertrofik gastrit Gastrik polip Gastrik Dispalzi Helicobacter Pylorinin varlığı

Kan grubu A olan insanlarda mide kanseri sıklığı yüksektir. Bu durum ve bazı ailelerde mide kanserinin sık görülmesi genetik yatkınlık ihtimalini artırmaktadır. Mide kanseri erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla ve 5070 yaşlar arasında daha sık görülür.

Mide kanseri riski sosyoekonomik durumu düşük olanlarda daha fazladır. midenin alt yarısında daha sık görülür Patoloji olarak 4 şekilde görülür.

ülserli şekil infiltran şekil polipoid şekil yüzeyen yayılan tip Klinik Belirtiler Klinik olarak en çok rastlanan belirti mide bölgesinde ağrıdır. Ağrıyla birlikte iştahsızlık ve kilo kaybı sık görülen bulgulardandır. Kardia midenin yemek borusuyla birleşim bölümü bölgesine yerleşen tümörler de yutma güçlüğü ilk belirti olabilir. ilerleyen vakalarda bulantı ve kusma olabilir. Nadiren yoğun bir kanama veya mide perforasyonu delinmesi başlangıç bulguları olabilir.

Hastanın muayenesinde erken evrede mide bölgesinde hassasiyet dışında bir bulgu saptanmamışken geç evrede ise karında mide bölgesinde kitle göğüs kafesi üst kısmında boyun kenarında lenf bezi büyümesi ve karında asit denen sıvı toplanması saptanabilir. Tümörden devamlı ve yavaş kanamaya bağlı kansızlık anemi ve buna bağlı belirtiler çoğu vakada görülebilir.

Tanıda baryumlu radyografi oldukça değerlidir. Ancak küçük lezyonlar atlanabilir kesin tanı endoskopi ve biopsi incelemesi ile konur.

tedavi Bugün mide kanserinin radikal tedavisi cerrahi müdahaledir. Erken dönemde tanı konulup bir an önce cerrahi müdahale yapılmalıdır. Kemoteraopi ilaç tedavisi ve radyoterapi ışın tedavisi sonuçları şu an için yüzgüldürücü değildir Erken tanı koymak ve erken cerrahi tedavi hastanın yaşama şansını artıran en önemli faktördür

Ayrıca kontrol et

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri Prolaktin Yüksekliği Nedir:Bu hormonun fazla salgılanması kadınlarda adet düzensizliği, bebek söz konusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir