Mide Asidini Düşürmek için Neler Yapılmalı

Mide Asidini Düşürmek için Neler Yapılmalı

Mide Asidini Düşürmek için Neler Yapılmalı Aşırı stres özellikle mideyi etkilemektedir ve yanma hissine sebep olmaktadır. İlaca sarılmadan önce bu yanmayı engelleyecek gıdaları araştırınız. Mideye rahatlık sağlayacak yiyeceklerden meydana gelen rejim ile sorununuza çözüm getirin. Bu yangına engel olacak öneriler şöyledir; Hazmı zor olan kızartma ve de çok yağlı olan yiyeceklerden uzak durunuz. Ağır, yağlı, çok krema olan ve ya soslu yiyeceklerden uzak durun. Çikolatanın içerisindeki fazla miktarda olan yağ ile kafein sebebiyle hassas midelere zarar verir ve yanmaya sebep olur. Sütlü olana nazaran daha az yağlı olan bitter çikolatayı tercih ederseniz daha iyi olur.

Mide Asidini Düşürmek için Neler Yapılmalı

Kafein içeren içecekler mideye zarar verir. Çay, kahve ile kola gibi içeceklerin hassas mideleri yorduğu bilinmektedir. Kahve içmeden duramıyor iseniz kafeinsiz olanı tercih ediniz. Gazlı içecekler ile asit içeren meyve sularından kaçının. Domates ile portakal suyu da asit içerdiği için mide yanmasını arttırır. Bu sebepten sulandırıp ya da bal ilave ederek tüketiniz. Et sulu olan çorbalardan tüketmeyiniz. Diğerlerini de aşırı sıcak içmeyiniz. Ilık olarak tüketiniz. Alkol mide yanmasını arttırır. Birde asla mideniz boş ise alkol kullanmayınız. Çiğ soğan tüketmeyiniz. Çiğ meyvelerde mide asidini arttırır, dikkatli tüketiniz. Şeker tüketmeyi seviyor iseniz naneli olanları tercih ediniz.

Mide Asidine Neler İyi Gelir?

Sebzeler: Lif bakımında zengin çiğ sebzeler mide asidini düşürmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra eğer kilo vermeye çalışıyorsanız lifli sebzeler daha uzun süren tokluk hissi yaratacaktır. Brokoli, patlıcan, marul, lahana, şalgam, enginar ve lahana diyet lifi bakımından zengin kaynakladır. Ancak yüksek lifli sebzelerden bazılarının gazı arttırdığını unutmayın. Bu sebzeler aynı zamanda midenizin sağlığı için önemli B vitamini içerirler.

Proteinler: Taze balık, baklagiller, fasulye diğer yağsız proteinler size gereken enerjiyi sağlarken mide asidi üretimini dengeler. Dana eti gibi yüksek oranda yağ içeren protein kaynakları ise asit üretimini arttırabilir. Dana eti tüketimini sınırlandırarak, yerine alabalık, somon, ringa, ton balığı, uskumru, barbunya fasulyesi, mercimek ve kuru fasulye gibi besinleri tüketmek mide asidinin aşırı üretilmesini engelleyecektir.

Meyveler: A, C, E vitaminleri ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olan meyveler aşırı mide asidi üretimini engeller. Ancak antioksidan bakımından zengin olmasına karşın asidik olan portakal, greyfurt, mandalina gibi meyveler olumsuz etki yaratabilir. Bunun yerine hududu, yaban mersini, böğürtlen, elma, avokado, papaya, kivi ve karpuz gibi meyveleri tüketebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …