Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Meyve Nedir

Meyve Nedir

Meyve Nedir

Meyve Ne Demektir? Meyve Nedir Kısaca? Meyve Hakkında Bilgi? Meyve Ne Demek? Meyve Nedir? Meyve Hakkında Kısaca Bilgi?

meyve Ne Demek, meyve, çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organa denir Olgunlaşma esnasında çiçeğin ovaryumundan başka, diğer kısımları genellikle dökülür ve ovaryum olgunlaşarak meyveyi teşkil eder. Ovaryumu meydana getiren karpeller meyve yaprağı, meyve kabuğu perikarp haline ve ovaryum içindeki tohum taslakları da tohum haline döner. Döllenme meydana gelmeden meyve teşekkülüne partenokarpi, böyle meyvelere de partenokarp meyve denilir

meyveleri basit meyveler, küme agregat meyveler ve bileşik meyveler olmak üzere üç kısma ayırmak mümkündür. Basit meyveler bir çiçeğe ait bir tek ovaryumun gelişmesiyle meydana gelir. Agregat meyveler, bir çiçeğe ait birbirinden ayrı ovaryumlardan, mesela böğürtlen, çilek gibi bileşik meyveler ise birden fazla çiçeğe ait ovaryumların bir bütün olarak gelişmesiyle meydana gelir, mesela dut ve incirde olduğu gibi.

meyveyi, teşkil eden meyve kabuğu perikarp, üç kısımdan meydana gelmektedir. Dıştan içe doğru dış kabuk ekzokarp, orta tabaka mezokarp ile iç kısımdır ve çoğunluk sertleşmiştir endokarp.

Basit mayveler, kuru ve etli meyveler olmak üzere ikiye ayrılırlar. fındık, buğday, ayçiçeği, keçiboynuzu, bakla ve fasulye kuru meyvelere, misal verilebilir. Etli meyveler de üzümsü bakka ve eriksi drupa olmak üzere ikiye ayrılır. Üzümsü meyvelerde, dış kabuk ekzokarp ince ve zarımsıdır. Orta mezokarp ve iç endokarp Kısım etlidir. Bu tip meyvelere üzüm, portakal, limon, kabak misal gösterilebilir. Eriksi meyvelerde ise iç kısım endokarp sertleşmiştir. erik, kiraz, şeftalide olduğu gibi.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …