Maymun Nedir

Maymun Nedir? Maymun Hakkında Bilgi?

Maymun Nedir? maymun, küçük ila orta cüsseli, genellikle uzun kuyruklu, çoğunluğu ağaçta ve tropik ormanlarda yaşayan primat. Yeni dünya maymunları ve Eski Dünya maymunları olmak üzere iki gruba ayrılırlar. maymunlar ve insansılar Orangutan, şempanze, goril ve gibonlar bilimadamlarınca insansı (ingilizce ape) olarak adlandırılırlar ve maymun familyasına dahil edilmezler. Bununla birlikte insansılar, halk arasında maymun olarak adlandırılmaya devam edilirler.

Maymun Nedir? Maymun Ne Demek?

Tüm insansılar kuyruksuzdur insansıların çoğu maymunlara nazaran iri cüsselidir insansılarda apandis bulunur insansıların beyni maymunlardan daha karmaşıktır. maymunların yaşadıkları coğrafya Ekvator’un 40° kuzey ve 40° güney enlemleri arasında raslanırlar. Avrupa’da yalnız Cebelitarık kıyılarında bulunurlar. Bunların da Afrika’dan geldikleri sanılmaktadır. iki grupta incelenirler asya ve Afrika’daki Eski Dünya maymunları ve Orta ve Güney Amerika’daki Yeni Dünya maymunları.

Yeni Dünya maymunlarına, Güney Amerika’nın sulak ormanlarında bol rastlanır. Kuyruklarını, sarılma, kavrama, sallanma, tırmanma ve yiyecek toplamada üçüncü bir el gibi kullanırlar. Düşen yavrularını kurtarmada ve bir ağaçtan diğerine geçmede kuyruklarından maharetle istifade ederler. Bunun için bir ağacı elleriyle kavrarken diğerini de ayakları ve kuyruğuyla kavrayarak bir köprü kurarlar. Yavrular da buradan koşarak geçerler. Bazı türlerin kuyruk uzunluğu boylarından fazladır. iki beyin yarı küresinden biri kuyruğu ötekisi de diğer vücut olaylarını yönetir.

Berberi Maymunu Nedir?

Berberi Maymunu NedirEski Dünya maymunları hafif ve ufak bedenlidir. beyinleri daha büyük ve karmaşık olduğundan Yeni Dünya maymunlarından üstündür. Çok az kuyrukları vardır. Kuyruklarının sarılma ve kavrama özellikleri yoktur. Fakat kuyrukları dengelerini sağlamada, duruş vaziyetlerinde ve hatta haberleşmede rol oynar. maymunun kuyruğunu tutuş vaziyeti, onun sosyal ve hissi durumunu belirtir. Maymunların ayak, taban ve yüzlerinin dışında vücutları tüylüdür. Kaba etleri kılsız olanlar da vardır. Kılsız yerleri kırmızımsı veya mavi renktedir. Büyüklükleri çok değişiktir. Boyları 12-13 cm olan makilerle sahibinin cebine veya bir bardağa rahatça sığabilen minik marmosetten 300 kg ağırlığı olan gorile kadar farklı birçok türü vardır.

koku alma duyuları çok zayıf olmasına rağmen, görme ve işitmeleri güçlüdür. Çoğunlukla gündüz faaldirler. Hepsi otçul memelidir. ağaç filizleri, yaprak, çiçek, tohum ve meyveler başlıca yiyecekleridir. Bunun yanında böcek, yumurta ve leş yiyenleri de vardır. Çoğu gruplar halinde tecrübeli bir erkeğin başkanlığında yaşar. Birkaç dişi ve yavrulardan meydana gelen tek erkekli gruplar da vardır. Hamilelik devreleri türlerde farklıdır.Doğu Brezilya’da yaşayan kuyruğu beyaz halkalı kuisiti (veya ipek maymuncuk)nin gebelik süresi 3,5 aydır. Dişiler yavrularını göğüslerinde veya sırtlarında taşır. Aşırı derecede sevgi gösterirler. Tehlike karşısında erkek sürüyü kahramanca savunur. Maymunların vücutları tırmanmaya, sıçramaya, el ve ayakları da kavramaya uygundur.

El ve ayaklar beş parmaklıdır. baş parmak diğer parmakların karşısına geldiğinden, cisimleri mengene gibi rahatça kavrarlar. Kanca tırnaklı birkaç türün dışında çoğunun el parmakları yassı tırnaklıdır. Colobes ve Atales gibi cinslerde baş parmak bulunmaz. Yiyeceklerini ağızlarına götürmek için ellerini kullanırlar. Ellerini kullanmakta çok mahirdirler. Bir kısmı küçük yiyeceklerin tohumlarını çıkarmak için baş ve işaret parmaklarını rahatça kullanırlar.Evcil bir maymunMaymunlar oldukça meraklı hayvanlardır. Yüksekte bulunan bir yiyeceğe ulaşmak için birkaç eşyayı üst üste koymayı akıl edebilirler.

Maymunlar Nasıl Beslenir?

Maymunlar Genelde muz ile Beslenir, Bunun Dışında İse Tropolik Ormanlarda Bulunun Çeşitli Meyveler Beslenir. Yanı Sıra Ağaç Yaprakları ile Beslendiklieri Bilinmektedir.Hepsi Otçul Memelidir. Ağaç Filizleri, Yaprak, Çiçek, Tohum ve Meyveler Başlıca Yiyecekleridir. Bunun Yanında Böcek, Yumurta ve Leş Yiyenleri de Vardır.Maymunların En Büyük Düşmanları İse Kedilerdir Kedilere Örnek Verirsek. Kedilerin Başında aslan, Cita Gibi Yıtıcılardır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …