Matkap Nedir

Matkap Nedir? Matkap Ne İşe Yarar?

Matkap Nedir? Temel olarak delik delme, ek olarak havşa açma işlemleri için kullanılan, iki kesme kenarına sahip bir kesici takım türüdür. Delik delme operasyonu esnasında oluşan talaş, helisel kanallar vasıtasıyla dışarı atılır.

Havşa Matkapları Nedir?

Delme operasyonu sonrasında oluşan çapakların alınması, deliğin keskin kenarlarının yumuşatılması (pah kırarak) ve cıvata gibi bağlantı elemanlarının başlarının gömüleceği yuvaların (silindirik veya konik havşaların) açılması amacıyla kullanılır. Yine de havşa açma işlemi için kullanılan kesici takımlar genellikle ikiden çok kesme kenarına sahip takımlardır ve bunları matkap yerine silindirik havşa takımı veya konik havşa takımı olarak nitelendirmek, bunları freze çakıları olarak düşünmek daha uygundur.

Matkap, halk arasında genellikle “matkap ucu” olarak anılmakta, “matkap” denildiği zaman genellikle gerçek adı “breyz” olan makine ifade edilmektedir. Teknik olarak “matkap ucu”, matkabın, aralarında genellikle 118 derecelik açı olan iki kesme kenarının bulunduğu uç kısmını (“sivri” kısmını) ifade etmektedir.

Matkap Nerelerde Kullanılır?

Matkap günümüzde hemen her yerde kullanılır. İnşaat işleri için olmazsa olmazlardandır. Ayrıca mobilya gibi el ve makina işiyle sanat yapan kişilerde matkaplardan çokça yararlanır. bir çok inşaat yada kaba malzemenin anafikride matkaptır. matkap ın dönme hızı ve darbe derecesine göre kullanım amaçları belirlenir. mesela 1200 devir matkapla suntaya ufak bir delik açmak isterseniz suntayı komple yarabilirsiniz. yada 300 devir basit bir el matkabıyla kalın bir metal delmeye kalkarsanız muhtemelen saniyeler içinde makine yanacaktır. bu yüzden almış olduğunuz matkapın doğru kullanım alanına göre kullanılması şarttır. kullanmadan veya satın almadan önce eğer profesyonel değilseniz mutlaka önerilen delik delme yada vidalama yönergelerini okuyunuz.

Matkap Kullanırken Dikkat?

Matkap kullanmak dediğimiz gibi artık çok yaygın olmuştur. Özellikle uygun fiyatlarından dolayı artık ev hanımları dahil herkes kolaylıkla matkap sahibi olup bir kaç delik açmak isteyecektir.
matkaplar vidalama amaçlıda kullanıldığında çok fazla dikkat gerektirmeyebilir. sadece elinize sektirmemeye çalışın . matkabın vidalama için kullanımı doğru (matkap ucu) uç  philips,düz,torx,alyan ) ve metrik değerlerine uygun araçlar kullanmanız yeterli olur.

Dikkat etmeniz gereken delik delme işlemleri sırasındadır. en basitinden doğru yere delik açmamak bile başlı başına tehlikedir. Mesela evin duvarını delerken basit bir tablo asmak için bunu yapmak isteyebilirsiniz ama deldiğiniz yerin arkasından su borusu geçiyor olabilir veya elektirik tesisatı oraya denk gelmiş olabilir. Mutlaka delmeden önce bu basit kontrolleri yapınız. Daha sonra matkap dönme hızından dolayı deldiği yüzeyden partikül kaldıracaktır. Çoğu kişi biri delik delerken altından süpürge tutarlar ki etraf kirlenmesin ancak siz Maske Kullanımını önemseyin ve eldiven takın. Çünkü Bazen delerken matkap birden ileri kayar ve ellerinizde sağlam yaralar oluşabilir.

Matkap takımları kullanılarak delme/havşa açma operasyonlarının yapıldığı tezgaha “matkap tezgahı” denir. Breyz ise günümüzde hemen hepsi elektrik motorlu, tabanca şeklinde, ucunda bir mandren bulunan el aleti/makinesidir. Matkap, mandrene sıkıştırılarak kullanılır. “Ev tipi” denilebilecek breyzlerin mandrenlerine genellikle en fazla 13 mm çapındaki matkaplar bağlanabilmektedir. Kaynak: Matkap Nedir?

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …