Masif Nedir

Masif Nedir? Masif Ne Anlama Gelir?

Masif Nedir? Ahşabın kullanıldığı yerde yapısının mekanik veya kimyasal yolla bozulmadan, başka veya diğer ahşap malzemeler ile kesilip biçilip birleştirilmeden kullanılması ve boyutlarının fonksiyonunu tek başına görecek halde olması durumuna masif ahşap denilmektedir.
Kısaca, tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye masif ahşap denir. Hacmi kaplayan ürünün (Ağaç) kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halidir. Anlaşılacağı üzere tamamen doğaldır.Örneğin yonga levha, ahşap malzemenin yapısının mekanik yolla yongalanarak bozulması ve bu yongaların yapıştırılarak yeniden biçimlendirilmesi nedeniyle masif ahşap değildir. Bina yapımında kullanılan kereste, biçilerek şekillendirilmiş olmasına rağmen kullanım yerinde yapısının bozulmamış ve fonksiyonunu tek başına icra etmesi nedeniyle masif ahşap malzeme olarak adlandırılır.

Masif

Masif Nedir? Bunun yanında kereste gibi tomruktan kesilerek ya da biçilerek elde edilen kaplamalar tek başlarına masif tanımına giriyormuş gibi gözükse de kullanım yerlerinde bu malzeme yapıştırılarak fonksiyonunu göreceğinden masif ahşap değildir.

Masif panel aynı ağaç türünden küçük kesitli masif odun parçalarının yani lamellerin tek parça ya da uç uca ekli parça halindeyken özellikle lifleri paralel olacak şekilde birbirine kenarlarından boyuna ve enine yönde tek tabaka halinde yapıştırılmasıyla elde edilen levhalar olarak tanımlanmaktadır.

Masif paneller gerek masif ağaç malzemenin diğer malzemelere olan üstünlüklerini taşıması gerekse yüksek boyut ve yüzey stabilitesi ile yapı fiziği açısından her türlü gereksinmeyi karşılayan özellikleriyle kullanımı giderek artmaktadır. Kullanımında gerek üretimdeki gerekse kalite kontrolündeki hız ve ekonomi sağlayıcı nitelikleriyle özellikle mobilya ve dekorasyon işlerinde diğer levha ürünlerine alternatif olarak kullanılmakta ve önerilmektedir.

Başta mobilya üretimi ve dekorasyon sektörü olmak üzere her geçen gün daha yaygın kullanım alanı bulan masif panel özel bir malzeme olarak gündemdeki yerini ve önemini diğer levha ürünlerine olan üstünlükleriyle korumaktadır.

Masif Ahşabın Yararları

  • Masif ahşap malzemeler oldukça dayanıklı ve geri dönüştürülebilirdir.
  • Masif ahşap malzemeler çok az bakım gerektirir.
  • Dayanıklıdır, özellikle vida tutma dayanıklılığı diğer tüm kompozit ahşap malzemelerden daha fazladır.
  • Zımparalama ve inceltme gibi yenileme işlemlerini çok kolay kaldırır. Masif ahşap eşyaya ikinci, üçüncü veya dördüncü bir yaşam sağlar.
  • Uzun ömürlüdür; Masif ahşaptan yağılmış bir eşyanın ömrü 200 – 250 sene civarındadır.

Masif ahşap, evlerde bulunan bağıl nemi %45-57 oranında muhafaza ederek, bakteri, mantar ve böceklerin üremesini engelleyecek bir ortam oluşturur. Bu nedenle astım gibi solunum problemlerini minimize edecek koşulların oluşmasını sağlar. Ayrıca ahşap bulunduğu mekanda hava sirkülasyonuna yardımcı olduğundan ortam havasının temizlenmesine katkıda bulunur.

Masif ahşap kurutularak veya kurutulmadan kullanılabilir fakat daha dayanıklı, daha uzun ömürlü olmaları için kurutulması gerekmektedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …