Maltoz Nedir

Maltoz Nedir

Maltoz Ne Demektir? Maltoz Nedir Kısaca? Maltoz Hakkında? Maltoz Ne Demek? Maltoz Nedir? Maltoz Hakkında Kısaca Bilgi?

Maltoz malt şekeri veya di-glikoz olarak da bilinir moleküler formüllü bir disakkarittir. Sistematik ismi D-Glukopiranozil-D-Glukopiranoz’dur Diğer karbonhidratlar gibi maltozun da hidrojen oksijen oranı 2-1’dir. Glikozidik bağ ile bağlanmış iki glikoz molekülünden oluşur, bu bağ birinci glikozun 1. karbon atomuyla ikincinin 4. karbon atomu arasındadır. ikinci glikoz grubu üzerinde bir aldehit olduğu için maltoz, indirgeyici şeker olarak tanımlanır. Birinci glikozun indirgeyici grubu ise glikozidik bağı oluşturmakta kullanılmıştır.

Maltoz, biyokimyada glikozdan oluşmuş polimerler serisinin ikincisidir. Maltoza bir glikoz daha eklenince elde edilen bileşik malto-trioz olarak adlandırılır, dört glikozlu zincir malto-tetrozdur, vb. Daha çok maltoz eklenmesiyle malto-dekstrin diye de adlandırılan deskstrinler oluşur, eklemelerin en sonunda da nişasta oluşur.

Nişasta, diastaz enzimi tarafından maltoza, parçalanır Maltoz hidroliz yoluyla iki glikoz molekülüne ayrışır. Canlı organizmalarda maltaz enzimi bu reaksiyonun çok hızla gerçekleşmesini sağlar. Kuvvetli asitle birkaç dakika kaynatmak da aynı sonucu sağlar.

Çimlenen tahıl tohumlarında maltoz oluşumu alkol üretiminin önemli bir parçasıdır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …