Makat Hastalıkları

Makat Hastalıkları

Makatta en sık görülen hastalıktır. Makat çevresindeki damar yumaklarının genişlemesi ve sarkması sebebiyle oluşur. Dışkılama esnasında kanama ve memeleşme olur. Yeni başlamış hemoroidler ilaçlarla tedavi edilirken ilerlemiş durumlar ameliyatsız bazı müdahaleler ve çok ilerlemiş olanlar da ancak ameliyatla tedavi edilirler.

Anal fissür kabızlık sebebiyle sert dışkının makat cildini yırtması sonucu oluşur. Dışkılama esnasında şiddetli ağrı ve az miktarda kanama olur. Yeni başlamış çatlak ilaçla tedavi edilir. Çok ilerlemiş olanlar ameliyatla tedavi edilirler.

Perianal Abse
Makatı çevreleyen yağ dokusunun iltihaplanmasıdır. iltihap ilaçla tedavi edilmezse ilerler ve apseye dönüşür. Ani başlayan bir durumdur. Künt bir ağrı şeklinde başlayıp bir iki gün içinde şiddetlenir. Oturma, yürüme ve dışkılamayı engelleyecek hale gelir. Makat etrafında şişlik, sıcaklık ve hassasiyet olur. apse geliştikten sonra yarılıp irinin akıtılması gerekir.

Anal fistül
Makat çevresindeki apselerin patlayıp cilde açılması sonrasında kapanmayan delikleri, cilt ile makatın içi arasında tünel oluştururlar. Bu durum fistüldür. Sadece akıntılarla iç çamaşırın kirlenmesi şeklinde şikayete yol açar. Apse düzeldikten üç ay sonra bile akıntı kesilmiyorsa ameliyat etmek gerekir.

Anal polip
Makatın içindeki saplı et benidir. Dışkılama esnasında dışarı sarkar ve ele gelebilir. Bazen kanama yapabilir. Tedavisi basitçe bağlanıp kökünden kesilmesidir.

Mantar enfeksiyonu
Makat etrafındaki cildin mantar mikroplarıyla istila edilmesidir. Kaşıntı, kızarıklık ve tahriş sebebiyle kanama şikayetleri oluşur. ilaçlarla tedavi edilir.

Parazit
Dışkıdaki kıl kurtlarının makat etrafını tahriş etmesi sonucu oluşur. kaşıntı ve bazen de dışkıda kanama gibi şikayetleri yol açar. ilaçlarla tedavi edilir.

Kondilom
Makat etrafında veya öne doğru cinsel organları tutacak şekilde küçük et benleri oluşmasıdır. Önce bir iki sivilce şeklide başlayıp zamanla büyür ve sayıca artarlar. Kaşınma sebebiyle kanama yapabilirler. Koterle (elektrikli kesme cihazı) temizlenmeleri gerekir. Tedavide geç kalınırsa tekrar etme ihtimalleri vardır.

Perianal kanser
Makat etrafındaki herhangi bir dokunun kanserleşmesi mümkündür. Genellikle ağrısız şişlik, dışkı çıkarmakta zorlanma, dışkılama alışkanlığında değişiklikler şikayetleridir. Kanserin yerine tipine göre ışın tedavisi veya ameliyat gerekir.

Kıl dönmesi
Makata yakın kıl dönmesi yerleşimi olabilir. Diğer hastalıklardan ayırt etmek gerekir. iç çamaşırda kirlenmeye sebep olur. Ameliyatla tedavi edilir.

Anal prolapsus
Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Dışkılama esnasında büyük miktarda barsak dışarı çıkar, bazen kendiliğinden bazen el ile içeri itilebilir. Makatta ıslaklık ve kanama yapabilir. Ameliyat ile tedavi edilir.

Hidradenitis süpürativa
Ter bezlerinin müzmin (kronik) iltihabıdır. Koltukaltı, kuyruk sokumu ve kasıklarda sık görülür. Makat çevresine kadar uzanabilir. ilaçlarla tedavi edilemiyorsa ameliyatla iltihaplı ter bezlerinin çıkarılması gerekir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …