Kuru Deri

Kuru Deri Nedir

Kuru deri neden oluşur Kuru deri tüm vücudumuzu bir film tabakası şeklinde örten, ölü hücrelerden oluşan stratum corneum denilen tabakadaki suyun kaybı sonucu oluşur. Butabaka suyunu kaybedince esnekliğini kaybeder, çatlar ve pullanır. Stratum korneum sututan maddeler içerir ve derinin daha derin kısımlarından suyun sızmasını engeller. Su stratum korneum tarafından ölü hücreler ve yağdan oluşan bir film tabakası tarafıntdan tutulur ve deriden buharlaşması engellenir. (trans-epidermal water loss or TEWL=transepidermal su kaybı)

Kuru , pullu deriyi tetikleyen faktörler nelerdir
Kuru deri her hangi bir yaşta ve bir çok nedenden dolayı oluşur.

Kuru deriye neden olan koşullar
Kuru hava, özellikle kış aylarındaki düşük nem
Düşük nem bulunan yerler, özellikle merkezi ısıtmanın olduğu kapalı alanlar, ateşe veya ısıtıcı fanlara yakın oturmak
Rüzgara maruz kalmak
Sık yıkanma, duş alma ve yüzme, özellikle güçlü klorlu aşırı sıcak ve soğuk suda yüzmek
idrar söktürücü ilaçlar
Kalıtsal faktörler ve artan yaş ile sebum(yağ) gibi doğal nemlendiricilerin azalması
Atopik egzema, sedef ve ihtiyosis gibi cilt hastalıkları
Metabolik faktörler, tiroid bezinin yeterince çalışmaması veya aşırı kilo kaybı
Sabun, deterjan ve çözücülere maruz kalmak

Deriden su kaybı en sık hangi durumlarda olur
Deriden su kaybını arttıran diğer önemli bir faktör deriden banyo esnasında kaybedilen sıvıdır. Sıcak su ile yıkanma ve sabunlar derideki koruyucu yağ tabakasını azaltırlar. Diğer önemli faktör eğer banyoda azalan yağ dışardan uygulanan bir nemlendirici ve yağ ile dengelenmezse deriden su kaybı artar ve banyodan sonraki bir saat içinde deri normalde olduğundan daha kurudur. Deterjanlar ve çözücüler de benzer şekilde derinin yağ tabakasını kaldırarak deriyi kuruturlar.

Deri pullanması nasıl oluşur
Deri pullanması stratum korneum dediğimiz deri yüzeyinden hücrelerin gözle görülebilir şekilde ayrışması ile oluşur. Normal deride bu süreç gözle görülmez, çünkü hücreler tek tek dökülür. Pullu deride ölü deri hücreleri birbirlerinden ayrılamazlar ve gözler görülebilen kepeklenmeye neden olur. Bu durum kuru deride herhangi bir nede le gelişebilir, ayrıca egzema, sedef ve ichtyosis hastalığında deri hücrelerinin yapısı bozuktur ve birbirlerinden kolay kolay ayrılamazlar.

Kuru deriden korunmanın yolları nelerdir
Herhangi bir nedenle kuruluğa eğilim gösteren derinin sabun ve su ile teması azaltılmalı ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.Sıcak sudan kaçının ve aşırı su temasından kaçının – Sıcak su derinin doğal yağlarını ortadan kaldırır ve cildi kurutur. Banyo sıklığını azaltın. iki günde bir veya daha seyrek banyo yapın, Eede ve işte yıkanma sıklığınızı azaltmak için kirlenmemye dikkat edin.

Banyo ve duş süresi kısa tutun -Kısa bir duş ve banyo deriyi nemlendirir, fakat derinin kuruma süreci veya havlu ile ovuşturmak veya deriden suyun buharlaşması deriyi kurutur. Bu nedenle banyo ve duş süresi uzatılmamalı ve ılık su ile yıkanılmalıdır. Duştan sonra cildinizi havlu ile ovuşturmayın – Bunun yerine deri havlu ile hafif dokunarak kurulanılmalıdır.

Hafif sabunlar kullanın – Sabunlar deriyi kurutur. Hafif, fakat fazla yağ içeren sabunlar veya sabunsuz temizleyiciler (Ph’ı cilt ph’ına uygun(5.5) )kullanılmalıdır. Bu arada sabun kullanımını da minimale indirin.

Hemen nemlendirmek – Banyodan sonra deri halen nemli iken nemlendirici losyon ve kremleri uygulayınız. Banyo sonrasında cildinizi tamamen kurularsanız, derinin doğal nemi de buharlaşarak deriden uzaklaşır. Nemlendirici losyon ve kremler gün içinde ihtiyaç olduğunda kullanılmalıdır. Çok şiddetli kuruluk olduğunda laktik asit veya üreli nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Tıraş olurken – tıraşlama işleminin deriyi tahriş etmesinden dolayı, tıraş kremi gibi bir nemlendirici kullanılmalı, tıraş bıçağı sıklıkla değiştirilmeli, kılların çıkış yönüne doğru tıraş olunmalıdır.

Deri kuruluğu cilt hastalıklarına neden olabilir mi
Bazı kişilerde deri kuruluğu, dermatit(egzema) denen cilt hastalığına neden olabilir. Dermatit derinin inflamasyonuna verilen addır. Bu durum alt bacaklarda egzema craquele, gövde, kollar ve bacaklarda ise numular dermatite neden olur. Bazen de deride herhangi bir döküntü olmadan kaşıntı görülebilir. Bu durum yaşlılığa bağlı kaşıntı veya kış kaşıntısı denir. Dermatit geliştiğinde dermatoloji uzmanları kortizon içeren kremleri reçeteler. Kortizonlu kremler dermatit bulunan alanlara uygulanır. Dermatit iyileştiğinde uygulamaya son verilmeli, daha sonra dermatitin yenilenmesini engellemek amacıyla nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Derinin iyi nemlendirilmesi deri kuruluğunu giderir, eğer deriniz tüm kurallara uyulmasına rağmen iyileşmiyorsa Dermatoloji Uzmanına başvurunuz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …