Kurbağa Nedir

Kurbağa Nedir

Kurbağa Ne Demek? Kurbağa Nedir Kısaca? Kurbağa Ne Demektir? Kurbağa Nedir Hakkında Bilgi?

Kurbağa Nedir, Kurbağagiller sınıfının örnek hayvanı. Deri kenarında ve çoklukla rutubetli yerlerde yaşar. Rengi, koyu kül rengi ile yeşil arasında değişir. Arka ayakları, ön ayaklarına oranla çok uzun ve kuvvetlidir bu sebeple sıçrayarak yürümüş olur. Parmaklarının arası ince bir zarla kaplı olduğundan su içinde yüzebilir. Başlıca yiyeceği böceklerdir. Avını yapışkan olan dilini çok hızla dışarı çıkarıp, dilinin ucuna yapıştırma suretiyle avlar.Çoğalması yumurta ile olur. Suyun içinde yumurtadan çıkan kurbağa, yavrusu başkalaşım geçirdikten sonra asıl kurbağaya benzer. Yavru kurbağa suda solungaçlarla yaşadığı halde asıl kurbağa hava ile solunum yapar

Kuyruksuz Kurbağalar

(Anura), Yunanca’daki “yokluk” ön eki olan “an-” ile yine Yunanca’da “kuyruk” anlamına gelen “oura” sözcüklerinden türetilmiş bir terimdir ve “kuyruksuz” demektir.

Erişkinlerinin uzun arka bacaklar, tıknaz gövde, araları zarlı parmaklar, çıkık gözler ve kuyruksuzluk gibi özellikleri bulunan kurbağaların, büyük çoğunluğu yarı sucul bir yaşam sürer ama tırmanarak ya da zıplayarak karada da rahatça hareket edebilirler. yumurta ile çoğalırlar. Yumurtalarını tipik olarak su birikintileri, gölcük ya da göllere bırakan kurbağaların iribaş adı verilen ve suda gelişen larvalarında ön ve arka bacaklar yokken, su içinde soluyabilmek için solungaçlar ve yüzebilmek için yüzgeçli kuyruk vardır. Çoğunluğu otçul olan ve solungaçlarından süzülen alglerle beslenen iribaşlardan başkalaşan erişkin kurbağalar, sıklıkla eklem bacaklıları, karından bacaklıları ve halkalı solucanları içeren etçil bir yaşam sürerler.

Özellikle çiftleşme döneminde belirginleşen ve halk arasında “vıraklama” olarak anılan seslenişleriyle dikkat çeken kurbağalar, ekvatordan kutup altı bölgelere kadar olan, geniş bir yayılım alanında bulunurlar. Çoğunluğu tropik yağmur ormanlarında olmak üzere, toplam 33 familyaya dağılmış yaklaşık 5250 türü bulunan bu canlılar, çeşitliliği en fazla olan omurgalılardandır. Ancak, kimi kurbağa türlerinin giderek azalan sayıları da dikkat çekmektedir. Kurbağalar yazın toprağın altında kurur.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …