Küf Mantarları

Küf Mantarları

Toprakta bol bulunan, hatta organik madde ve nem, su içeren tüm yüzeylerde hızla gelişip çoğalabilme yeteneğine sahip olan fungusların yani mikroorganizma yapısındaki mantarların sporları, değişik hava hareketleriyle geniş alanlara yayılırlar. Son zamanlarda havanın kimyasal ve fiziksel kirlenmesiyle fungal sporlar da artmıştır. Atmosfer kirliliğine mikroorganizmalar adaptasyon göstermektedirler.

Araştırmalar, havada uçuşan mantar sporlarının sağlığı çeşitli şekillerde etkilediğini bildirmektedir.Solunum sistemi allerjisiyle ilişkili 80’in üzerinde fungus türü vardır. Meyve ve sebzelerden özellikle muz ve domates yüzeyi ve yapraklarında bulunan Cladosporium ve Alternaria cinsi mantar mikroorganizmaları Adana ilinde yıl boyu en yaygın bulunan allerjiye neden olan küf mantarları olarak dikkat çekmektedirler.

Mantar sporlarının yan ürünleri olarak tanımlayabileceğimiz metabolitler, solunum sistemini rahatsız eden toksin yani zehir etkili madde ve uçucu organik bileşikler içermektedirler.

Allerjik yakınmaları olan olgularda allerjenlerden korunma, hastalığın kontrol altına alınmasında oldukça önemlidir.Hem ev içinde, hem de dış mekanda soluduğumuz havada, %50’nin üzerinde nem varlığı halinde üreyen fungus sporları nefes alımı ile burun, nefes borusu, bronşlar ve akciğerlere ulaşarak allerjik tepkilere neden olmakta ve en çok allerjik nezleye, konjunktivite ve bronşiyal astıma yol açmaktadırlar. Bu sporlar bazen ürtiker ve sistemik anafilaksiye neden olabilmektedirler.

Bulutlu ve nemli havalarda fungal spor sayısı artmaktadır. Nem derecesinin yüksek olduğu zamanlarda solunum yollarında görülen allerji semptomlarının bir çoğunun bu çeşit fungus sporlarına bağlı olması mümkündür.6 Solunum allerjisi olan her 100 hastanın 15’inin Alternaria ve Cladosporium isimli küf mantarlarına hassas oldukları tespit edilmiştir.

Bu nedenle Adana iline özel olan küf mantarları takvimini inceleyiniz, korunma yolları için lütfen doktorunuza danışınız.

Alternaria (Muz Küfü)
Ağız ve burunda tutularak nefes ile Akciğerlerde astım ataklarını tetikleyen küf mantarıdır.Nem nedeni ile ev içinde halı,kilim ve giysilerde üreyerek allerjik etki yaratır.Doğada özellikle muzun siyahlaşmış yüzeyinde üreyen, muzu ve yapraklarını çürüten mantardır.

Epicoccum (Süet / Deri Eşya Küfü)
Nemli ev ortamında ürer.
Cladosporium (Domates Küfü)
Drechslera
Ustilago ( Çim isi)

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …