Krom Nedir

Krom Nedir

Kimyasal bir eleman. Sembolü Cr, atom numarası 24, atom ağırlığı 52.01 dir. Gümüş beyazı renginde çok sert bir metaldir. Hava ve suya karşı çok dirençlidir. Tabiatta birleşikler halinde (kromlu demir taşı) bulunur. Teknikte arı krom pek kullanılmaz. Yalnız, demir kaplamakta kullanılır (kromaç). Tuzları, boyacılıkta ve fotoğrafçılıkta çinkografide kullanılır.

Krom çok sert oluşu, erime noktasının 1857 °C oluşu nedeniyle, metallere sertlik sağlamakta ve zırhlı araç yapımında kullanılır. izmir, Elazığ, Muğla, Bursa ve Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Antakya, Islahiye`de çıkarılır. Krom doğada +3 değerlikli bulunur,indirgenme reaksiyonuyla +6 değerlik alır. Toz formdaki krom deri tabaklamada uzun yıllardır kullanılmaktadır. Deriye uzun süre dayanabilme kullanılabilirlik özelliği kazandırır.Ayrıca 100 elementten 26. dır.

Krom kandaki şekeri alıp hücrelere transfer eder. Kromun bulunduğu maddeler (kaynakları) yer fıstığı, yumurta sarısı, peynir, üzüm suyu, maya, istiridye’de bulunur. Kemiklere faydasıda vardır. Oda koşullarında (25 °C 298 K) Gümüşümsü metalik katı

Metal

d-blok elementidir.
Kadmiyum 1761 yılında Johann Gottlob Lehmann’ın Ural dağlarında rastladığı portakal-kırmızı renkli mineral ile oldu. Bu bileşik krokoid olarak bilinen kurşun kromattır.(PbCrO4)

1770 yılında Peter Simon Pallas bu bileşiğin boyacılıkta pigment(renk veren madde) olarak kullanılabileceğini keşfetti.

1797 yılında Nicolas-Louis Vauquelin kurşunlu kromat cevherinin HCl ile reaksiyonu sonucunda krom oksit (CrO3) elde etti . 1778 yılında ise kömür fırınında krom oksidin ısıtılması ile saf krom metalini izole etti.

FeCr2O4 cevherinin eritilmiş alkali ile oksidasyonu sonucunda sodyum kromat Na2CrO4 elde edilir. Bu bileşikteki krom +6 yükseltgenme basamağına sahiptir. Cr+6 çöktürülür ve daha sonra karbon ile Cr(III) oksit (Cr2O3) e indirgenir. Krom(III) oksidin alüminyum veya silikon ile reaksiyonu sonucunda krom metali elde edilir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …