Köstebek Nedir

Köstebek Nedir

Memeli hayvanların böcekçiler takımından bir hayvan. Toprağın altında oyduğu yuvalar içinde yaşayan küçük bir hayvandır. Gözleri, tüylerinin arasında kaybolacak kadar küçüktür. Zararlı böcekleri yiyerek geçindiği için, faydalı bir hayvan sayılır. Derisi kürk yapmakta kullanılır.

Yeraltında kazdıkları tünellerde yaşayan , gözsüz hayvanlardırböcekçiller takımına ait bir memeli hayvan.

Aberdeen Üniversitesi araştırmacılarından J. Martin Collinson, köstebeklerin görüş yeteneklerini kısıtlayan genetik nedenin göz merceği lenflerinin eksik gelişimi olduğunu belirtti.

Özellikleri
Toprakları kazarak ve eşeleyerek yaşamaya uyum sağlamışlardır. Ağız ve burunları hortum gibi uzamıştır. Gövdeleri silindir biçiminde, gözler körelmiş ya da körelerek deri altında kalmıştır. Kulak kepçeleri yoktur. Ön ayakları kazmaya uyum sağlamış ve kürek biçiminde genişlemiştir. Parmak sayıları önde ve arkada 5’tir. Tırnakları ön ayaklarda kazmaya uyum sağlamıştır.Postları kısa ve sık kıllarla kaplıdır. Diş yapıları sivrifarelere göre daha ilkeldir. Genellikle hepsi toprak altında yaşarlar. Yüzeye çıkardıkları toprak yığınları ile tanınırlar. Yuvaları çok karmaşık biçimdedir.

Adlandırma
Anadolu’da köstebek, köstü, kör köstü adları Talpa levantis türü böcekçil için kullanıldığı gibi, Nannospalax nehringi (kör fare) türü kemirgen için de kullanılmaktadır.

Zararları
Köstebekler bazı ülkelerde tarımsal açıdan zararlı bir hayvan olarak kabul edilirken, Almanya gibi ülkelerde koruma altına alınmış bir türdür. Köstebekler, yeni ekilmiş olan tarım arazilerinin toprak altyapısını, kazdıkları tüneller nedeniyle, bozmaktadır ve dolayısıyla da tarım ürünlerinin veriminde önemli düşüşler gözlenir. Ayrıca gelincik ve tarla faresi gibi diğer türler köstebeklerin açmış olduğu tünelleri kullanarak bitkilerin köklerine ulaşıp zarar vermektedir.

Köstebeklerin zararlı bir canlı türü olarak kabul edilmesindeki diğer bir etken ise insanlar tarafından kullanılan çimenliklerde açmış oldukları çukurlar ve bunlarla birlikte oluşan köstebek tepeciklerinin estetik problemlere neden olmasıdır.

Köstebekler, kurulan çeşitli tuzaklar ve zehirli maddelerle kontrol altına alınmaktadır.

Köstebekler Hindistan’da oldukça kirli, kötü kokulu ve pis hayvanlar olarak kabul edilmektedir. Hindistan’da köstebekler için kullanılan kelimesi çok pis ve korkak insan anlamına da gelmektedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …