Kolesterol Belirtileri

Kolesterol Belirtileri

Kolesterol belirtileri ve kolesterol tüm canlıların bünyesinde bulunan ve vücudumuzda özel görevleri olan ancak, kandaki oranı belli sınırları aşınca zararları görülen bir maddedir. Sağlıklı bir insanda kolesterol oranı, 100gr kanda 250mg’dır.

Bilinen görevleri şunlardır
Deri altında, mikroplara karşı koruyucu bir baraj görevi yapar. Kanda alyuvarları zararlı maddelere karşı korur ve bir nevi zırh görevi yapar. Sinir dokuları içerisinde, onların dayanıklı olmasını sağlar.Çeşitli dokularda su dengesini sağlar.

Kolesterol dengesinin bozulma nedenleri
Hayvani yağlardaki kolesterol, kullanılmış kolesteroldür ve işe yaramadığı gibi, kanda oranı artınca damarlarda tortu yapar. Vücutta kolesterol üreten ve kolesterolü dengeleyen organların iyi çalışmaması böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar, husyeler, tiroid bezesi, karaciğer, safra kesesi, barsaklar, akciğer, ciltteki ter bezesi.Neden olduğu rahatsızlıklar
Kandaki nötr yağ oranının artması. Vücutta yağ lekeleri oluşması. Parmaklarda, omuzda, dizlerde ve kalçada yağ urları meydana gelir. Göz kapaklarında sarı lekeler oluşur ve gece körlüğü yapar.

Siroz
Safra kanalının tıkanması, karaciğer ve dalağın şişmesi ve safra taşının oluşması

Damar sertliği
Kanda biriken kolesterol kan damarlarının iç yüzeyine yapışır ve damar sertliğine yol açar.

Belirtileri
Ciltte sarı lekeler. Göz altında siyah halkalar. Gözün beyaz kısmında sarı lekecikler. Terin ve nefesin ağır kokması. Ağızda acılık hissi. Baş ağrısı ve başta ağırlık hissi. Görme zayıflığı. Baş dönmesi ve beyinde boşluk hissi. Hazımsızlık ve iştahsızlık. Genel yorgunluk ve ruhi bunalım. Uykusuzluk. Sol kolda ve kalp üzerinde zaman zaman ağrılar.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …