Kıvırcık Nedir

Kıvırcık Nedir

Kıvırcık Nedir, Trakya’da yetişen eti lezzetli bir koyun ırkı. Rengi ekseriya beyaz olup, kuyruğu ince uzun, eti çok lezzetlidir. Tüylerinin kıvırcık oluşundan bu isim ile meşhurdur. Memleketimizde yetişen koyunlar içinde en makbulü sayılır. iyi beslendiği zaman 40 kg kadar ağırlığa ulaşabilen kıvırcıklar genelde 20-25 kilogramdır. Balkanlarda yaşayan Çığaya koyunu ile akrabadır.yurdumuzda başta Trakya olmak üzere Balıkesir ve Bursa’da çok miktarda yetiştirilir.

Kıvırcığın Faydaları Nelerdir? Kıvırcık Neye İyi Gelir

Tadı ve görüntüsü benzediği için çoğu zaman marulla karıştırılan kıvırcık veya halk arasındaki ismiyle atom farklı vitaminleri ve mineralleri içinde barındırdığından dolayı birçok hastalığa iyi gelmekte ve çeşitli rahatsızlıklara faydalı etkiler doğurmaktadır. Çünkü kıvırcığın içinde bulunan A, B (B6, B9, B12), C, D, E vitaminleri ve çinko, bakır, sodyum, fosfor, iyot, kalsiyum, demir mineralleri onu oldukça faydaları yüksek bir besin maddesi haline getirmektedir.

Anne Sütünü Arttırmaktadır

Hamilelik döneminde vücuttaki kalsiyum miktarı azalmaktadır. Bunun sonucunda doğum sonrası anne sütü miktarında azalma veya geçici osteoporoz (kemik erimesi) görülebilmektedir. Bu sebeple hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kıvırcık yemek anne sütünü arttırma özelliğine sahiptir. Ayrıca kemik erimesinin düzelme hızını da yükseltmektedir.

Kıvırcık Sindirim Sistemine Faydalıdır

Bağırsakları ve böbrekleri çalıştırma özelliği olan besin maddeleri arasındadır. Bu sebeple kabızlığın önlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca basur yarası olan kişilerin rahatsızlıklarını da azaltmaktadır. İdrar söktürücü özelliğinin yanında hazmı yani sindirimi kolaylaştırma etkise de göstermektedir.

Kıvırcık Romatizma Ağrılarını Giderir

Genel olarak tüm yeşil sebzeler gibi kıvırcık yemekte romatizma ağrılarını dindirme özelliğine sahiptir. Düzenli tüketildiği takdirde iltihaplanmaya bağlı olarak özellikle eklem bölgelerinde görülen ağrıları azaltmaktadır.

Kıvırcık Karaciğere Faydalıdır

Karaciğerimiz sürekli olarak yoğun şekilde çalıştığında içeriğinde bulunan toksin maddeler sebebiyle şişmeye başlamaktadır. Kıvırcıkta bulunan bazı bileşenler kanda ve organlarımızda bulunan toksin maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple karaciğere binen yükü azaltıp karaciğer ve dalakta görülen şişliklerin geçmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda karaciğer organının ömrünü uzatmaya da yardımcı olmaktadır.

Kıvırcık Cildimize Faydaları

Kıvırcık ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra sivilcelere sürüldüğünde sivilcelerin kuruyarak yok olmalarını sağlamaktadır. Yüzün tamamına suyu sürüldüğünde ise suratınızın daha canlı ve güzel görünmesine yardımcı olacaktır. Suyu çıkarıldıktan sonra geriye kalan lapası ise deri üzerinde bulunan yaralara iyi gelmektedir. Çünkü kıvırcığın lapası yanık yaralarını iyileştirmekte, apseyi gidermekte ve kan çıbanını temizlemektedir.

Kıvırcık Öksürüğe iyi Gelir

Genellikle kış aylarında yoğun öksürüklü rahatsızlıklarla karşılaşırız. Bu rahatsızlıklar sırasında kıvırcık tüketmek yaşanan yoğun öksürüklerin sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan C vitamini ve diğer vitaminler sayesinde ise öksürüğün kısa süre içinde tamamen geçmesini sağlamaktadır.

Kıvırcık Sinir Rahatsızlıklarına iyi Gelir

Psikolojik temelli, strese bağlı veya fiziksel rahatsızlıklar sonucu görülen sinirli ruh halini giderme özelliğine sahip bir besin maddesidir. Çünkü beyinde bulunan sinir hücrelerinin reseptörlerini uyararak beyinde sakinleşme etkisine sebep olmaktadır. Ayrıca bu sakinleştirici etkisi sebebiyle uykusuzluk sorunu çeken kişileri de tedavi edici özelliği olan bir sebzedir. Depresyon vb. çeşitli rahatsızlıklarda da vücutta mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olduğu için iyi gelmektedir.

Kıvırcık Kansızlığı iyi Gelir

Kıvırcıkta bulunan demir minerali kan yapımını arttırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidan maddeler vücuttaki kanda bulunan toksin maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede hem kansızlığı gidermekte hem de vücudu zehirli maddelerden korumaktadır. Kansızlık yani anemi rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde ağızda yara oluşumu vb. çeşitli belirtilerle kendini göstermektedir. Ayrıca kansızlık sorunu olan kişilerde hem pıhtılaşma uzun sürmekte hem de yaraların iyileşmesi çok zor olmaktadır. Kıvırcık yemek vücuttaki kan miktarının artmasını ve kanın temizlenmesini sağladığı için ayrıca vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmiş olmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …