Kirpi Nedir

Kirpi Nasıl Bir Hayvandır? Kirpinin Özellikleri?

Kirpi Nasıl Bir Hayvandır? gececil, böcekçil bir memeli cinsidir. Yaklaşık 30 cm. boyundadır. Ağırlığı cinsiyete, yaşa ve yaşadığı koşullara bağlı olarak 500-1200 gr. arasında değişir. Gövdesinin üzeri 2-2.5 cm. uzunluğundaki kırçıl dikenlerle örtülüdür. Tehlike anında kendini savunmak için top şeklini alır ve dikenleri ile kendini tehditlere karşı korur. Kirpilerin bazı türleri, tehlike anında kendilerini savunmak için dikenlerini kendini tehlikeye sokan canlıya doğru fırlatmaktadır.

Kirpi Nasıl Bir Hayvandır? Ortalama olarak 18 yıllık ömürleri olan kirpiler genellikle fazla rakıma sahip olmayan yerlerde yaşamayı tercih ederler. Ilıman iklimlerde yaşayan türler, aşırı soğuklarda kış uykusuna; aşırı sıcak bölgelerde, özellikle de çöllerde yaşayan türlerde, yaz uykusuna yatarlar. Koşabilir, tırmanabilir ve yüzebilirler.

Kirpiler, çalılıklı ormanlardan büyük park ve bahçelere kadar birçok yerde yaşar ve nemli yerleri severler. Toprak içine açtığı tünellerde ve kaya kovuklarında barınır.

Avrupa ve Asya’da görülür. Türkiye’nin hemen her yerinde kirpi görmek mümkündür. Yuvalarını genellikle toprak altına yaparlar ve yosun, yaprak tarzı bitkilerle içini doldururlar. Çoğunlukla yuvalarının iki çıkış deliği bulunmaktadır. Yuvalarına, yaprak ve yosunları taşımak için dikenlerini kullanırlar. Beğendikleri yaprakların üzerinde yuvarlanarak dikenlerine saplanmasını sağlarlar ve yuvalarına taşırlar. Çoğunlukla yazın ve kışın kullandıkları ayrı yuvaları bulunmaktadır.

Hamilelikleri 5-6 hafta sürer. Her doğumda 3-8 yavru doğurur. Kirpiler çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, kurbağa, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavrularını yerler. Yiyecek ihtiyaçlarını genellikle geceleri avlanarak giderirler. Mecbur kaldıklarında bitki de yerler.

İnsanların dayanabildiği tetanus zehiri miktarının 7 bin katına dayanıklı oldukları saptanmıştır. Böylece çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yiyebilirler. Ancak engerek zehiri gibi bazı zehirlere karşı da dayanıksızdır.

kirpiOldukça sevimli olan bu hayvanlar doğal hayatlarından koparılmamalıdır. Kirpiler, Türkiye’de koruma altındaki türlerden bir tanesidir. Evde evcil hayvan olarak beslemek ve avlamak yasaktır. Ancak ormanlık alanda bir kirpi görürseniz ve onu beslemek isterseniz, kedi maması verebilirsiniz. Kirpiler kedi ve köpek mamalarını severek yerler ancak kirpilere inek sütü verilmemelidir; çünkü inek sütünün içinde bulunan laktozu sindiremezler ve bu nedenle ölebilirler.

Halk arasında kirpi eti yemenin, fil hastalığına, egzamaya ve mayasıl hastalıklara iyi geldiği inanışı vardır ancak bunun bilimsel bir tarafı yoktur.

Türkiye’de 2 Türe Ait 3 Alt Tür Bulunur

  • 1) E. concolor (Ak göğüslü kirpi)
    a) E. c. concolor: Karadeniz bölgesinde
    b) E. c. transcaucasicus: Diğer bölgelerde
  • 2) E. roumanicus (Doğu Avrupa kirpisi)
    a) E. r. drozdovskii: Trakya bölgesinde

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …