Kesici ve Delici Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler

Kesici ve Delici Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler

Kesici ve Delici Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler Kesici ve Delici Yaralanmaları Tanımak için Temel Bilgiler Mutfakta iş yapanların en sık karşılaştıkları yaralanma tipidir. Cam eşya ve kesici aletlerle meydana gelir. Deri altına ulaşan kesikler büyük sinir, kiriş ve damarları keserek kopmalarına, yoğun kanamalara sebep olabilir. Kesici yaraların oluşturduğu yaraların oluş biçimi ve anatomik olarak gösterdiği özellikler yara zemininin rahatça görülmesine olanak verir. Delici yaralarda ise yaranın eni ve boyu çok küçüktür. Bu tür yaralar bazen ince uzun kesici aletler, bazen sivri dal ve çubuklar bazen de ateşli silahlar yol açarlar. Bıçak, şiş, sivri cam gibi nesnelerle meydana gelen yaralanmalarda isabet alan yere göre hangi organın ne derece yaralandığını kestirmek son derece zordur.

Delici Göğüs Yaralanmaları

Göğüse isabet eden yaralanmalarda göğüs kafesi delinebilir. Bu durumda göğüs kafesi ile akciğer arasına hava kaçar. Buradaki basınç dengesi bozulur, akciğer kendi üzerine toplanarak büzüşür ve solunum hareketlerine katılamaz. Hasta sağlam taraftaki akciğeri yardımıyla solunuma devam eder.

Delici Karın Yaralanmaları

Delici yaralanmalar insanlarda karın duvarının açılması ve iç organların dışarı çıkmasına da sebep olabilirler.

Kesici ve delici yaralanmalarda alınması gereken önlemler nelerdirKesici ev ve tamir aletlerini açıkta bulundurmayın. Çocukların bu aletlerle oynamasına izin vermeyin. Çatal, bıçağı yüksekten düşebilecek şekilde ortada bırakmayın. Bıçakların yeni bilendiğini ailenin diğer fertlerine hatırlatın. Tıraş takımlarını çocukların ulaşamayacağı yerlere koyun. Ateşli silahları kilit altında tutun ve anahtarlarını üzerinizde taşıyın. Çivi, bıçak, jilet, elektrikli hobi aletleri, kırılgan cam eşya gibi nesneleri ortadan kaldırın. Evde asla dolu silah bulundurmayın. Tamamen camdan olan balkon kapıları için etrafınızdakileri uyarın.

Kesici ve Delici Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Paslı maddeler ve cam kesiklerinde tetanoz aşısı olun. Küçük kesiklerde kesiği su ve sabunla yıkayıp, temiz gazlı bezle 5 dk. boyunca üstüne bastırın. Fışkıran tarzda kanayan kesiklerde hemen hastaneye gidin. Hastaneye ulaşana kadar, yaranın üstüne temiz bir bez ile bastırmaya devam edin. Yaralı ekstremite (kol, bacak, parmak öb) yukarı kaldırılmalıdır.

Damarları açan kesikler için bir doktordan, turnike kullanmayı öğrenin. Delici yaralanmalarda, batarak vücutta kırılmış delici cisimleri yerinde bırakarak kabu bir bandajla bölgeyi sargılayın ve doktora başvurun.

Delici göğüs yaralanmalarında göğüs kafesindeki deliği hava ile irtibatı tam olarak kesilecek şekilde bantlarla kapatın ve hastayı acilen hastaneye ulaştırın.

Delici Karın Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler

  • Vakit kaybetmeden acil ambulans servisini arayın.
  • Hastayı sırtüstü yatırın.
  • Karından dışarı çıkan organların üstünü mutfakta kullandığınız şeffaf plastik film ile kapatın.
  • Bunu üzerine temiz, kutlanmış bir havlu koyun.
  • Daha sonra kalın bir çarşafı katlayarak havluyu takviye edin. Hastayı bu şekilde hastaneye nakledin.

Parmak ve Küçük Organ Kopmalarında Yapılması Gerekenler

  • Kanayan yere kesinlikle tütün, makine yağı, solvent gibi maddeler sürmeyin.
  • Kesilen yeri, mikrop kapacak bir yere değdirmeyin.
  • Sıcak kompres uygulamayın.
  • Yaraya batan cismi (bıçak, tahta çubuk cb.) çıkartmaya çalışmayın, bölgeyi kalın bir bandajla sarın.
  • Kesik kısmı vücudun aşağısına doğru sarkıtmayın. Kaynak: Kesici ve Delici Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler

Ayrıca kontrol et

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir?

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir? Dinlenme, Soğutma, Sıkıştırma ve Yükseltme yöntemiyle (DSSY) ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz. …