Katgüt nedir

Katgüt Nedir? Katgüt Ne Demektir?

Katgüt Nedir? Daha çok koyun olmak üzere, at, katır veya eşek barsağından elde edilen, genellikle tıpta ameliyat ipliği olarak kullanılan, özel olarak hazırlanmış bir iplik. barsaklar temizlenir, alkali sıvılarla muamele edilir ve steril (mikropsuz) hale getirilir. Dikildiği yerden, zamanla, yara uçları kaynadıktan sonra doku tarafından emilir, ayrıca yara bölgesinden almak gerekmez. Açık yara uçlarını birbirine yaklaştırarak iyileşmeyi çabuklaştırmak ve kesik damar uçlarını birbirine dikmek için kullanılır. Ayrıca, keman, harp ve yayların ipliklerinde de kullanılmıştır.

ameliyatlarda operatörlerin dokuları dik­mek, kesilen damarları bağlamak için kul­landıkları iplikler ipek veya katgut (catgut) olmak üzere ıkı turludur. Katgut koyun barsağının liflerinden ayrıla­rak yapılmakta ve çeşitli kalınlıklarda örülerek hazırlanmakta, sterilize edilmektedir. Adı katgut 5-7 gun içinde erimekte, yanı rezorbe olmaktadır Kromık asitle işlenmiş krome katgutler ise ancak 3 hafta içinde eridiklerinden daha dayanıklıdırlar Katgutten daha sağlam olduğundan ipek türünden olan iplikler, merserize (naylon) ve ya ipek (silk) cerrahlar tarafından çok kul­lanılır Bunlar katgut gibi vücut tarafın­dan emılmedığınden daha sonra gene ope­ratör tarafından kesilip alınırlar.

Katgüt Ne Demektir?

Daha çok koyun olmak üzere, at, katır veya eşek.barsağından elde edilen, genellikle tıpta ameliyat ipliği olarak kullanılan, özel olarak hazırlanmış bir iplikBarsaklar temizlenir, alkali sıvılarla muamele edilir ve steril (mikropsuz) hale getirilir. Dikildiği yerden, zamanla, yara uçları kaynadıktan sonra doku tarafından emilir, ayrıca yara bölgesinden almak gerekmez. Açık yara uçlarını birbirine yaklaştırarak iyileşmeyi çabuklaştırmak ve kesik damar uçlarını birbirine dikmek için kullanılır. Ayrıca, keman, harp ve yayların ipliklerinde de kullanılmıştır.

Sözlükte “Katgüt” Ne Demek?

Ameliyatlarda yaraları dikmek için kullanılan, bağırsaktan yapılmış iplik.

Katgüt kelimesinin ingilizcesi

Katgut (das) ] n. catgut, string made from animal intestines
Köken: İngilizce

Katgüt nedir? Nerelerde kullanılır?

Katgüt, ameliyathanelerde cerrahların damarları bağlamak ya da enfeksiyona neden olabilecek yerleri dikmek için kullandıkları iplik türüdür. Büyükbaş hayvanların bağırsaklarından üretilmektedir. kedi ve koyun bağırsaklarından yapılanları da mevcuttur.

Katgüt Ne Demektir? Katgüt Nasıl Üretilir?

Daha çok koyun olmak üzere, at, katır veya eşek barsağından elde edilen, genellikle tıpta ameliyat ipliği olarak kullanılan, özel olarak hazırlanmış bir tür ipliktir katgüt.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …