Kaşıntı Nedir

Kaşıntı Nedir

Özellikle, deride ve mukozanın deri ile sınırlaştığı yerlerde (göz, burun gibi) hissedilen bir duygu. Bu yerlerde bulunan özel bir dizilim gösteren reseptörlerin (alıcıların), rahatsızlığa sebeb olduğuna inanılmaktadır.

Sebepleri: Bölgesel deri bozuklukları veya sistemik hastalıkların deriyi etkilemesi sonucu; sık banyo, fazla sabun, deterjan veya sıcak su kullanılmasına bağlı derinin kuruması (Bu etkiler derinin tabii yağını azaltır.); çok seyrek yıkananlarda ciltten salgılanan toksik (zehirli) maddelerin etkisi; ilaç reaksiyonları (hassas kişilerde); kimyasal maddeler, kozmetik ve deodorant kullanımı sonucu balık, çikolata, yumurta, çilek gibi bazı gıdaların yenmesi; bazı bitkilerin ısırgan oluşu ile temas dermatiti (deri iltihabı); böcek sokmalarının allerjik reaksiyonu; uyuz hastalığı, bitlenmesi; kıl kurdu gibi bazı barsak

parazitleri; her türlü çiçek tozu (polen); özellikle sporcu ayaklarında meydana gelen mantar enfeksiyonları; tıkanma sarılığı; şeker hastalığı (kadın şeker hastalarında özellikle genital bölge kaşıntısı); temas dermatiti veya egzema gibi cildin allerjik ve iltihabi özellikteki hastalıklarında, çeşitli sebeplerle; hodgkin hastalığı (lenf bezi kanseri); deri lenforması; böbrek yetmezliklerinde (üremi) ciltte ürenin tahrişine bağlı olarak; psikolojik (korku, heyecan düşünce gibi) olabilir.

Hemoroitlerde makat bölgesinde kaşıntı tipiktir.

Sebebi bulunamayan kaşıntılar da vardır.

Kaşıntı hissini dindirmek gayesiyle yapılan elle kaşınmalarda deride yaralar, bereler, çizikler meydana gelir. Bu tahriş olmuş deri bölgesi kolayca iltihaplanabilir.

Uzun süreden beri devam eden kaşımalar neticesinde ise kaşınan bölgedeki deri kalınlaşır ve rengi koyulaşır. Bu durum en çok egzamalarda görülür.

Tedavisi: Esas tedavi kaşıntının sebebine yönelik olmalıdır. Fazla kaşıntı varsa, evde tedavi imkanı yoksa, soğuk kompresler faydalı olabilir. Sıcak su uygulaması, ev ilaçları, kaşıma tedavide asla yapılmamalıdır. Bütün vücüdun kaşındığı hallerde kişiyi rahatlatmak için kepekli banyolar faydalıdır. Tuzlu su da kaşıntıyı dindirir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …