Karın Şişliğinin Nedenleri

Karın Şişliğinin Nedenleri

Hazımsızlık mide ağrısı karında şişlik Hazımsızlık, bir beslenme bozukluğunun işareti olduğu gibi; bir sindirim sistemi hastalığının da işareti olabilmektedir.Hazımsızlığın belirtilerini şöyle sıralayabiliriz midede dolgunluk hissi. Midede ağrı ve yanma.Karında şişlik, geğirme ve gaz çıkarma.Kabızlık. Nadir durumlarda ishal

Hazımsızlığın birinci sebebi, yiyeceklerin ağızda iyi çiğnenmemesidir. Bir münakaşa ve ruhi gerginlik sırasında yenen yemeklerde, bolca hava yutulmakta; yiyecekler acele ile iyice parçalanmadan yenmekte, en önemlisi Sinir sisteminin dengesi bozulduğundan ifrazat bezleri yeterince çalışmamaktadır.

Öyle ise
Ağzınıza aldığınız lokmayı iyice çiğnemeden yutmayınız. Hazımsızlığın bir diğer sebebi, bol yağlı ve nişastalı ( hamur işi) yemeklerI e beslenmedir. Bunlar hazımı zor yiyecekler olup, mide ve barsaklarda fazla beklemektedirler. Kabızlığın sebebi de bunların barsaklarda fazla beklemesidir. “Barsak tembelliği” dediğimiz hastalığın ortaya çıkış sebebi de yine hazmı zor yiyeceklerle beslenmedir.

Öyle ise
Yağlı ve un lu yemekleri tıka basa yemeyiniz.
Sofranızda mutlaka sebze yemeği ve yeşillik bulundurunuz.
yemek sonunda mümkün mertebe unlu tatlılar yerine taze
meyve yeyiniz.
salata ile yenen etli ve Hamur işi yemeklerin hazmı daha kolayolduğundan, bilhassa akşam yemeklerinde salata bulundurunuz.

Organik hastalıklara bağlı hazımsızlık
Yemeklerden hemen sonra veya bir saat içinde ortaya çıkan hazımsızlık belirtileri, safra kesesi yetmezliği, gastrit, mide ülseri ve kanseri gibi hastalıkların işareti olabilir.

Yemeklerden birkaç saat sonra gelişen rahatsızlıklar oniki parmak barsağı ülserini ve pankreas yetmezliğini düşündürür.

Geceleri ortaya çıkan hazım şikayetlerinde ve arka üstü yatıldığı zaman kendisini gösteren mide ağrılarında ise pankreas kanseri veya mide fltığı şüphesini kuvvetlendirir.

Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği (üremi), akciğer veremi ve her türlü kanser vakalarında da hazımsızlık şikayetleri görülebilir. Ne Yapmalı

Hazımsızlıktan şikayet eden kimse, beslenmesine dikkat ettiği halde rahatsızlıkları devam ediyor ise; mutlaka bir doktora muayene olmalı, gerekirse teşhis için film çektirmeli ve testler yaptırmalıdır.

Eğer muayene neticesinde hazımsızlığın fazla mide salgısından kaynaklandığı tesbit edilirse; buna “asitli dispepsi” adı verilmektedir. Yemeklerden bir iki saat sonra midede ağrı, yanma, kazıntı ve basınç şeklinde kendisini belli eder. Ekşi geğirmeler, ağız ve boğazdan gelen gazlardan dolayı yanmalar, bazan de ekşi ku smalar fazla mide asitini işaret ederler. tedavi, mide asitini artıran yemeklerden uzak durmaya yöneliktir. Tuzlu, şekerli, baharatlı yemekler, et konserveleri, kızartmalar, çay, kahve, sigara ve alkol, çiğ soğan bunların başında gelmektedir. Et, yumurta, taze peynir, süt gibi proteinli yiyeceklerle tuzsuz ve az yağlı yemekler perhiz için faydalı gıdalar cinsindendir.

Muayene neticesinde hazımsızlığın sebebi yetersiz mide salgısından kaynaklandığı tesbit edilirse, buna “asitsiz dispepsi” adı verilmektedir. Yemeklerden sonra bir-iki saat müddetle mide de ağırlık hissi duyulur. ishal ateş nöbetleri ve başağrısı görülebilir. Dışkı çok pis kokar.

Asitsiz dispepsi’ de iyi pişirilmek şartı ile her türlü et verilebilir. Yumurta, rafadan, tavada pişmiş veya çorba içinde yenebilir. Çorba yağsız ve bol tuzlu olmalıdır. çay, kahve, baharat serbesttir. ekmek, tercihen bayat ve kızarmış halde yenmelidir. Beden hareketleri, kısa yürüyüşler ve temiz hava da çok faydalıdır.

Hazımsızlık için iyi gelen bitkilere bakalım

1- Limon, bal, su
Bir çay bardağı sıcak suya 2 çorba kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı süzme bal konur. Karıştırılıp, yemekten sonra içilir.

2- Anason, bal, su
Bir su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı anason konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Üzerine bir kahve kaşığı süzme bal ilave edilerek yemekten sonra içilir.

3- Adaçayı, papatya, su
Dört bardak suya 1 çorba kaşığı adaçayı ve 1 tatlı kaşığı kuru papatya konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı yudum yudum içilir.

4- Ezilmiş soğan, sirke içinde bekletilir. elde edilen may iden 10 damla kesme şeker üzerine damlatılarak alınır.

5- Havuç tohumu, bal
Bir çorba kaşığı havuç tohumu havanda iyice dövülür. Üzerine 1 çorba kaşığı süzme bal ilave edilir. Yemeklerden sonra yavaş yavaş yenir.

6- Kurutulmuş elma kabuğu, şeker, su
Dört bardak suya 1 çay bardağı dolusu kurutulmuş elma kabuğu konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra birer çay bardağı elma kabuğu suyuna, 1 kahve kaşığı toz şeker katılarak içilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …