Karın Ağrısına Ne iyi Gelir

Karın Ağrısına Ne iyi Gelir? Karın Ağrısı Nasıl Gecer?

Karın Ağrısına Ne iyi Gelir? Karın ağrısı; daha çok üşütme veya yedikleri yiyeceklere dayalı olarak belirtilerden cereyan eden bir rahatsızlıktır.Tüm bireylerde görülebilecek karın ağrısı rahatsızlığının belli bir yaş sınırlaması yoktur.Karın ağrısı hastalıklarında farklı sorunlarda buna destekçi olabilir, ki bu gibi durumlarda uzman bir doktora görünmesi şarttır. Ama bunların ötesinde cereyan eden karın ağrıları rahatsızlıkların da yazımızda yer vereceğimiz tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Öncelikle uzunca bir süre geçmeyen sürekli kendini yenileyen bir karın ağırınız söz konusuysa; bunun arkasında muhakkak olarak bir neden var olmaktadır. Bunun için bir doktor’a görünmeniz gerekmektedir. Bunların ötesinde ara, ara belirginleşen bir karın ağrınız varsa sıcak su içmenizi öneririz. Bunun ötesinde bir şeyler yiyip çay gibi şeyleri de tüketmek karın ağrınıza çözüm olacaktır.

Karın Ağrısı Nedenleri?

Başlıca ayakların üşütülmesi olan, gaz çıkaramama, adet gibi birçok farklı sebep karın ağrısını tetikleyebilir. Özellikle anı kramplar halinde hissedilen karın ağrıları içi vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmelidir.

Sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına sebep plan kalp krizi belirtileri içerisinde karın ağrısı şikâyeti görülebilmektedir. Ayrıca zatüre hastalığında da öksürük ve benzeri bulgular yanında da karın ağrısı şikâyeti görülebilmektedir.

Karın Ağrısı Belirtileri?

Karın ağrısı belirtileri diye bir sınıflandırma yapmak, bu şikâyetin hastalık olmamasından ötürü mümkün olmayacaktır. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi karın ağrısı birtakım hastalıkların belirtisi durumundadır.

Ancak, kişinin tuvaletini tutma, gıda alerjisi, besin zehirlenmesi, fıtık, hazımsızlık, böbrek taşı, adet kanamaları, gaz sıkıştırması, yumurtalık kesti gibi problemlerin karın ağrısını tetikleyici etkisi olduğu söylenebilmektedir.

Karın Ağrısı Tedavisi

Karın ağrısı tedavisinde, bitki çaylarının tüketilmesi etkili ve önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kuşburnu bitkisi, üşütme kaynaklı sorunlardan oluşan karın ağrısı ve mide bulantısı belirtileri için çok yararlı olabilmektedir.

Soğuğa maruz kalmadığı halde karın ağrısı çeken kişiler için ise yediği bir gıdanın bünyesine dokunmasından ötürü karın ağrısı şikâyeti olabilmektedir. Gıdaların bağırsakları bozarak ishale yol açması da mümkün olduğundan ilk akla gelmesi gereken çözüm tuvalete gitmek olmaktadır.

Tuvalete çıktıktan sonra büyük ihtimalle karın ağrısı giderilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra sıcak su torbasın ayaklara ve karın ağrısının hissedildiği bölgenin ısınmasını sağlamak şekilde uygulamak yararlı olabilmektedir.

Farklı nedenlerden kaynaklanan karın ağrıları için bazı bitkisel yöntemlerde tedavi amaçlı kullanılabilir.

Kimyon

Farklı nedenlerden karın ağrısına karşı kimyon oldukça etkildir. Hazımsızıktan kaynaklanan karın ağrısı yanında gastrit ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bir miktar kimyon tohumunu suda 5 dakika kaynatın ve soğuduktan sonra için. Günde sabah akşam iki kere alabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu karın ağrısına faydalı diğer bir doğal besin kaynağıdır. Özellikle hazımsızlığın neden olduğu karın ağrılarına karşı limon suyu oldukça etkilidir.

Bir bardak ılık suyla günde 2-3 bardak içebilirsiniz, bunun yanında daha etkili olması için karışıma bal ekleyebilirsiniz.

Yoğurt

Yukarıda belirttiğimiz gibi karın ağrısına bir çok neden sebep olabilmektedir. Bağırsaklardaki bakterilerin dengesiz oranlara ulşaması da şişkinlik ve karın ağrısıa neden olabilmektedir. Bunun için akşamları yatmadan önce veya sabahları aç karınla marul veya ıspanak katarak yoğurt tüketmeniz sounu çözebilir.

Özellikle midedeki yaralardan dolayı meydana gelebilecek karın ağırlarına yumuşatıcı ve hafifletici etkisi vardır.

Rezene Tohu

Hindistanda rezene tohumu çiğnemek karın ağrısı tedavisi için kullanılan en yaygın doğal tedavi metodlarının başında gelir. Rezene tohumunun sindirim sistemi için mükemmel bir besin olması ve hazımsızlığı tedavi etmesi bilinen bşr şeydir.

Yemeklerden sonra rezene tohumu içnemek hazımsızlıktan kaynaklanan karın ağrılarını gidebilir.

Zencefil

Zencefil çok geniş yelpazede karın ağrısı tedavisinde fayda sağlar. Sadece hazımsızlık değil aynı zamanda soğuk algınlığı ve üşütmeden kaynaklanan karın ağrısına karşı da zencefil etkili bir doğal tedavi metodudur.

Zencefili yayı hazırlayarak sıcak sıcak içebilir, daha etkili oması ve tatlandırılması için bal katabilirsiniz.

Kimyon Tohumu

Kimyon tohumu genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Şişkinlik ve kötü bakterilerin neden olduğu karın ağırlarına karşı oldukça faydalıdır. Gazı giderici özelliği vardır.

Bir bardak suda bir şeker kaşığu kimyon tıhumu kaynatın be bi çay kaşığı siyah tuz veya sofra tuzu ekleyin. Soğuduktan sonra için. Kısa sürede rahatlama sağlayabilir.

Nane Çayı

Nane çayı geniş yelpazede karın ağrılarının berteraf edilmesine yardımcı olabilir. Taze nane çayı sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunduğu gibi, mide kaslarının gevşemesini sağlar.

Safranın düzgün çalışmasına yardımcı olan nane çayı aynı zamanda gaz ve şişkinliklerin neden olduğu ağrıları şişkinliği ortadan kaldırarak giderir.

Nane çayını sadece karnınız ağrıdığında değil, hiçbir nden olmadan bile düzenli tüketmenizde sağlık açısından bir çok faydası vardır.

Nane çayı aynı zamanda mide ülserine iyi gelir.

Karahandiba Çayı

Karahandiba bitkisinşini bir kısmı mide ülseri tedavisinde kullanılmaktadır. Karahandiba bitkisini yemek ve salatalarda düzenli olarak kullanmanız mide hastalıklarına yakalanma riskinia zaltır. Karın Ağrısına Ne iyi Gelir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …