Karga Nedir

Karga Nedir? Karga Hakkında Bilgi?

Karga Nedir? Karga Serçegillerden bir kuş. Uzun ve geniş kanatlı, siyah renkli, tohumları çıkarıp yediği için tarla ve bahçelere çok zarar veren bir kuştur. Yeni Zelanda`dan başka dünyanın her tarafında bulunur. Toplu halde yaşar. Leşleri, küçük memeli hayvanları, tohumları yer. Boz kuzgun, alaca, saksağan, yurdumuzdaki karga çeşitlerinden bazılarıdır.Karga, kargagiller (Corvidae) familyasından Corvus cinsini oluşturan, iri yapılı, düz gagalı, pençeli, tüyleri çoğunlukla siyah, yüksek ve rahatsız edici sesli kuş türlerinin ortak adı. Daha büyük ve genellikle leş yeyici olanlarına kuzgun veya Osmanlı Türkçesi’nde kelag (Farsça adı verilir.

Karga Nedir? Karga Ne Demek?

Kargalar tuhaf sesleri, siyah renkleri, parlak cisimlere olan düşkünlükleri ile mitolojiye ve sanata sıklıkla konu olmuşlardır. Kimi öykülerde akılsız tasvir edilmelerine rağmen bazı araştırmalar kuzgunun en zeki kuş olabileceğini göstermektedir. Kuzgunların, köpekgillerden kurt vb. hayvanlarla belki de eşit zekaya sahip olduğu düşünülmektedir

Karganın Ömrü Ne Kadar?

Kargaların ömrü 20- 30 yıldır. Ancak vahşi hayvanlar ve hastalıklar nedeniyle genellikle bundan bir kaç yıl daha kısa yaşarlar

Bilinen en yaşlı Amerikan kargası 29 1/2 yıl yaşamıştır. En yaşlı ikinci Amerikan kargası ise 14 yıl 7 ay yaşamıştır.

Kargalar da Beslenme Alışkanlıkları

Karga Nedir1Kargalar hemen hemen her şeyi yerler. Çöplükleri karıştırırlar, böcek, kurt, fare, leş, böğürtlen, mısır gibi çok çeşitli besinlerle beslenirler. Yetişkin bir karga günde 300 gramdan fazla yiyecek tüketir. Bilindiği kadarıyla, kargalar ceviz, palamut, incir gibi orman ürünlerini de tüketirler. Onları tüketirken, bir yandan da yayılmalarını sağlayarak doğaya katkıda bulunurlar.

Kargaların ekinlere zarar verdiği konusunda yaygın bir inanış vardır. Oysaki kargalar her türlü ekin zararlısını yiyerek zaman zaman çiftçilere faydalı da olurlar.

Karganın Özellikleri Nelerdir?

 • 1.) Rahatsız edici sesi ve çirkin bir görüntüsü vardır.
  2.) Oldukça meraklı hayvanlardır. Mandal, araba anahtarı gibi bazı araçları çalabilirler.
  3.) Ömürleri 20-40 yıl arasında değişir. Bölgelere ve türe göre farklılık gösterir. ABD’de 30 yıl.
  4.) Orman kargası, Leş kargası, Amerikan kargası, Çöl kargası gibi 45’e yakın türü bulunmaktadır.
 • 5.) Hemen hemen her şeyi yerler. Çöplük karıştırırlar.
  6.) Yetişkin bir karga günlük 300 gramdan fazla yemek yer.
  7.) Zeki bir kuş türüdür ve sesleri çok iyi taklit eder. 100 kelimeye kadar öğrenirler.
  8.) Ceviz gibi kabuklu ürünleri kırmaları ise zeka düzeylerini gösterir. Mesela cevizi işlek bir  yola atıp arabanın üzerinden geçmesini ve onu kırmasını beklerler.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …