Kanser Taraması

Kanser Taraması

Kanser Tarama testleri karmaşıklık ve mahiyet açısından değişiklik gösterir. En yaygın bir şekilde kullanılan testlerin çoğu yüksek risk altındaki kişilerde ortak ( sık görülen ) kanser biçimlerini bulacak şekilde tasarlanmıştır. Kanser tarama testleri pratik olmalıdır. Yapılan test kanseri tamamen iyileşme şansının hala yüksek olacağı şekilde erken belirlemelidir.

Emniyet de önemli bir konudur. Test başlı başına tehlikeli bir sağlık riskini yaratmamalıdır. Bundan yirmi yıl önce meme kanserini belirlemek için kullanılan mamografi işlemi gövdeyi oldukça yüksek radyasyona maruz bırakıyordu ve kanserin gelişmesinde başlı başına bir faktör oluyordu. Ancak bugün mamografi ile kadınlar yalnızca küçük miktarlarda radyasyona maruz kalmakta böylelikle muayene daha emniyetli olmaktadır.

Kanser için periyodik tarama testleri tüm kanser olaylarında ve çeşitlerinde aynı önleyici değere sahip değildir. Örneğin akciğer kanserinde özellikle eğer sigara içiyorsanız ara sıra göğüs röntgeninin çekilmesi veya balgam tahlili yaşamınızı sürdürme şansınızı belirgin bir şekilde artırmayacaktır. Erken dönemde test etme hala önemli olmasına rağmen akciğer kanserinde yaşama oranı hala yüzde 15’in altındadır. Sonuç olarak eğer sigara içiyorsanız veya evinizde veya işyerinizde kimyasal maddelere maruz kalıyorsanız akciğer kanserinin taranması konusunda öğütlerini almak için doktorunuza başvu

runuz. Ancak hastalığın belirtilerini gözlemekten daha önemli olan bir şey potansiyel karsinojenlere ( kansere neden olan maddelere ) maruz kalmanızı azaltacak her şeyi denemektir. Sigarayı bırakmak böylesi stratejilerden biridir.

Diğer kanserler yaşama oranı belirgin bir şekilde artacak kadar erken teşhis edilebilir. Aşağıda belirtilen kanser tarama testleri Amerikan Kanser Derneği tarafından önerilen kanser önleme programının bir parçasıdır

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …