Kalp Yetersizliği Nasıl Tedavi Edilir

Kalp Yetersizliği Nasıl Tedavi Edilir

Kalp yetersizliği kontrolünde üç önemli hedef vardır. Bunlar ilaç kullanarak kalbin pompa gücünü artırmak, ilaç ve beslenme ile vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlamak, Kalbin yükünü azaltmaktır. Aynı zamanda bazı faktörler kalp yetersizliği­nin ciddiyetini ve şiddetini artırabilir. Bunlar Ciddi kansızlık, yüksek ateş, Akciğer enfeksiyonları, Kalbin hızlı çarpması, Fazla tuz alımı, Fazla miktarda sıvı alımı, Şişmanlık, Aşırı yorgunluk, aşırı stres ve gerginlik, Değişik nedenlerle kalbin yavaş çalışmasıdır.

ilaç Tedavisi
Kullanacağınız ilaçlarla ilgili neleri bilmelisiniz ilacın adı, niçin kullanıldığı Bir tablet ya da kapsülün kaç miligram olduğu Günde kaç kez ve nasıl kullanılacağı Nerede saklanması gerektiği ilaçların yan etkileri var mı? Varsa bunlar nelerdir Bu ilaçları alırken kaçınmanız gereken yiyecek, içecek ya da diğer ilaçlar var mı ilaçla ilgili özel bir talimat var mı? (yemek­ten önce ya da sonra belirli saatler veya saat ara­lıkları) Kullanmamanız gereken ilaçlar var mı? (öksürük ilacı, ağrı kesici, mide ilaçları vb.).

ilaç kullanmaya başladığınızda özellikle baş­langıçta verilen ilaç miktarı size fazla gelebilir. Ancak unutmayınız ki her ilacın farklı etkileri vardır ve her biri farklı şikayetlerin tedavisinde etkilidir.

Unutmamanız gereken diğer bir konu düzenli ilaç kullandığınızda kalp yetersizliği ile il­gili yakınmalarınız azalacak, yaşam kaliteniz artacaktır. Tedaviye tam olarak uymazsanız hasta­lığınız daha ağırlaşabilir ve tedaviniz olanaksız hale gelebilir.

ilaç kullanmanızı hatırlatacak bazı stratejiler geliştirebilirsiniz Örneğin ilacınızın adını, dozunu, günde kaç kez alınacağını ve saatlerini gösteren bir tablo ha­zırlayabilirsiniz ve bir kopyasını cebinizde taşıyıp, bir kopyasını da evinizde her zaman görebi­leceğiniz bir yere asabilirsiniz.

Bunların dışında dikkat etmeniz gereken noktalar ilaçlarınızı her zaman orijinal kutularında saklayınız, Yeni bir ilaç kullanmak zorunda kalırsanız bunu mutlaka doktorunuza danışınız, Kendi kendinize ilaç almaya ara vermeyiniz, ilaçlarınızı kesmeyiniz, ilaç almayı unuttuğunuzda asla iki dozu birden almayınız, ilaçlarınızı kullandığınız süre içinde yan et­kileri ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza-hem-şirenize bildiriniz, Doktor önerileri dışında kendi kendinize asla herhangi bir ilaç (bitkisel olsa bile) kullanmayınız.

Genel öneriler ve ilaçlarla ilgili uyarılar Kalp yetersizliği tanısı konduktan sonra hastalığınızın tedavisi ve kontrolü için Kendinizdeki değişimleri siz önemli görme­seniz bile kısa notlar halinde kaydedin, Düzenli olarak doktor kontrollerinize gidin, Doktor ve hemşire önerilerine uyun, ilaçlarınızı öneriler doğrultusunda kullanın, Nefes darlığı, çarpıntı, ayaklarda şişlik gibi yeni ortaya çıkan bir durum varsa Durumunuzdaki herhangi bir değişikliği hemen doktorunuza bildirin.

Özet olarak Düzenli kilo kontrolü yapın, Yemek alışkanlıklarınızı gözden ge­çirin, Sigara ve benzeri tütün maddelerini (pipo, puro, nargile) asla kullanmayın, Alkol kullanmayın, Eğer doktorunuz önermişse günlük olarak aldığınız ve çıkardığınız sıvı mik­tarını düzenli olarak kaydedin,Strese yönelik önerileri dikkate alın

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …