Kakum Nedir

Kakum Nedir

Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın ormanlık, çalılık ve açık taşlık arazilerinde. Özellikleri: Gelinciğe benzer, etçil, çevik bir hayvan. Boyu 30, kuyruğu 10 santimetredir. Postu yazın esmer kırmızı, kışın beyaz tüylüdür. Kuyruğunun ucu her mevsimde siyahtır. Beyaz postu kürkçülükte kıymetlidir. Ömrü: 6-8 yıl. Çeşitleri: Tanınan tek türdür.

Sansargiller ailesinden, gelinciğe benzer, etçil ve çevik bir hayvan. Türkçede buna “as”, “hermelin” veya “büyük gelincik” de denir. Uzun gövdeli, kısa bacaklıdır. Sıçrayıcı, tırmanıcı ve iyi yüzücüdür. Arka ayaklarına dayanarak sıçramalarla yol alır. Soğuk kuzey memleketlerinin ormanlık, açık arazi ve taşlık bölgelerinde yaşar. Öldürdüğü sıçan ve tavşanların kütük ve kaya altlarındaki inlerinde barınır. Erkekleri daha büyüktür. Derisinin tüyleri gayet ince ve yumuşaktır. Postu, yazın kestane rengi, kışın

beyaz renkte olur. Karın kısmının tüyleri sarımtraktır. Kış postu kürkçülükte makbuldür. Çoğunluk gece avlanmaya çıkar. Avının ensesinden ısırarak öldürür. Fare ve köstebeğe düşkündür. Bazan ağaçlara tırmanarak kuş yuvalarını yağma eder. Balık ve karides avlamak için suya dalmaktan çekinmez.Kümes hayvanlarına da saldırdığı olur. Avlanırken tiz bir ses çıkarır. iri böcek, yer solucanı ve yılanları da avlar. Kendini tehlikede hissettiği an insana saldırmaktan çekinmez. Samanlık ve tahıl ambarlarının çevresindeki fare ve sıçanları avladığından faydalı sayılır. En büyük düşmanları ev kedisi, baykuş ve atmacadır.

Yaz aylarında eşleşirler. 75 günlük gebelik süresinden sonra 3-13 kadar yavru doğurur. Yavrularının gözleri kapalıdır. iki hafta içinde gözleri açılır. iki aylık olunca avlanmaya başlarlar.

Eskiden, kıymetli beyaz tüylü postundan Avrupa’da, kral ve hakimlere mahsus kürkler yapılırdı.

Hattatların yazı yazarken elleriyle kağıdı yağlandırmamak ve elin hareketlerine mani olmamak için ellerinin altında tuttukları, altı ince tüylü, üstü çuha kaplı deri parçasına da “kakum” denilirdi.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …