Kafa Nedir

Kafa Nedir

Kafa Ne Demektir? Kafa Nedir Kısaca? Kafa Ne Demek? Kafa Hakkında Bilgi?

kafa Nedir, Kafa Anatomide hayvan ve inanların en rostral anatomik pozisyonda bölümünde bulunan genellikle beyin, göz, kafatası, kulak, burun ve ağızı içeren kısımdır insan kafası kranium ve mandibula olarak iki Kısım içermektedir Kranium kafatası ve kafa, tabanı olarak iki kısımda incelenmektedir. Bu bölümlerdeki kemiklerin birbirine sıkı bağlantıları vardır ve bağlantı noktalarına sütür adı verilir. Bu kemiklerin bu şekilde dayanıklı ve sağlam oluşu beyini korumak amaçlıdır. doğumda birleşmeye başlayan bu kemikler doğum sonrası hala bazı yerlerde açık, membranla kaplı bölgeler içerir ki bu bölgeler fontanel adı verilir. Gelişimde puberteye dek herhangi bir açıklık kalmayacak şekilde kapanma ve büyüme erçekleşmektedir. kafadaki kemikler şunlardır.

Kafatası çizimiiki maxilla kafanın her iki yanında göz çukurunu alttan ve yandan korumaktadırlar iki zygomatic kemik, göz çoukurunun yanında ve aşağı kısmında kalmaktadır.

iki temporal kemik, kulakların olduğu kısımdadır tek frontal kemik, alın kısmını oluşturur iki parietal kemik, frontal ve temporal kemiklerin üzerinde kafa kubbesini oluştururlar.

bir occipital kemik kafanın, arkasındadır iç kısımda da bazı kemikler mevcuttur bir sphenoid kemik bir ethmoid kemik iki lacrimal kemik iki nasal kemik iki palatine kemik iki nasal konka bir vomer insan kafatası. Res.190, Gray’s AnatomyYüz kısmında toplam 14 kemik bulunmaktadır.

Diğer oluşum mandibula temporomandibular eklem ile kafatası ile bağlantı kurmaktadır. Bu bildiğimiz çene kemiğidir Kafanın tabanından baktığımızda görünen büyük boşluk foramen magna denen oluşumdur ve buradan medulla spinalis beyin ile bağlantı kurmaktadır. Kafatasındaki mevcut diğer küçük delikler arter, ven ve sinirleri hem korumakta hem de geçişleri için pasajlar teşkil etmektedir.

Yüzün Anatomisi

Beş adet boşluktan müteşekkildir. Gözler, burun ve ağız. yüz bölgesinin beslenmesi external karotid arter den gelen kanlanma ile olur. Sinir yapısı ise trigeminal sinir ve facial sinir aracılığı iledir. Mimik kasları yüz hareketlerini sağlarken, çiğneme kasları da çiğneme fonksiyonunu sağlamaktadır.

Diğer canlılarda anatomi Basit canlılar kafa yapısı içermezler. Omurgalılarda kafatası vertebraların sonlandığı bölgede bulunmaktadır ve direk omurgaya bağlıdır

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …