Kadir İnanır Hayatı1

Kadir İnanır Hayatı, Kadir İnanır Kimdir?

Kadir İnanır Hayatı Kadir inanır, 1949 doğumlu sinema oyuncusu. Özellikle Selvi Boylum Al Yazmalım, Yılanların Öcü, Tatar Ramazan, Bodrum Hakimi ve Med Cezir Manzaraları isimli filmleriyle tanınan ve Türk sinemasının en beğenilen oyuncusu olmayı başaran inanır, uzun yıllar sonra ilk kez Türkan Şoray ile Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde rol aldı.

Kadir İnanır Hayatı

Kadir inanır, 15 nisan 1949 da Bu tarih nüfus cüzdanındaki bilgidir, fakat 1949 yılının ağustos ayı sonunda doğduğu sanılmaktadır. Orduya bağlı Fatsa ilçesindKadir inanıre dünyaya geldi. Kalabalık ailesinin son çocuğu olan inanır, sanki oyunculuk yapmak için doğmuştu. Fatsadaki ilkokul ve ortaokul eğitimi sırasında da bu yeteneğini çeşitli okul gösterilerinde sergiledi. inanır, yatılı olarak okuduğu istanbul Haydarpaşa Lisesinin ardından Marmara Üniversitesi, iletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümünü bitirdi.

1969 yılında katıldığı bir yarışmada 1.lik ödülü alan ardından çeşitli foto-romanlarda oynayan inanır, buradan da sinemaya geçiş yaptı. ilk filmi olan Son Yedi Adım Sonrada yer aldıktan kısa bir süre sonra, başrollerde oynamaya başladı. Toplam 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan inanırın en uzun soluklu dizisi Marziye adlı yapım oldu.

5. Adana Altın Koza Film Şenliğinde Utanç 1973 adlı filmle En iyi Erkek Oyuncu seçilen Kadir inanır, başrollerini Fatma Girik, Serpil Çakmaklı, Nur Sürer, Erdal Özyağcılar ile paylaştığı 1985 yapımı Yılanların Öcü adlı Şerif Gören filmiyle ise 23. Antalya Film Şenliğinde En iyi Erkek Oyuncu ödülününün sahibi oldu. Kadir inanır, 1990da Med Cezir Manzaraları adlı film ile 3. Ankara Film Şenliğinde de En iyi Erkek Oyuncu dalında ödülün sahibi oldu.

Son dönem Türk sinemasında 2000 yapımı Komser Şekspir adlı Sinan Çetin filminde yeralan ünlü oyuncu, 24 yıl aradan sonra 2003 yılında Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde Türkan Şorayla yeniden biraraya geldi. Uzun yıllar birbirine yakıştırılan ikili, bu filmle de büyük ilgi topladı.

Kadir inanır son olarak, Memduh Ün ve Tunç Başaranın yönettiği, Fatma Girik ile birlikte başrollerini paylaştığı, 2005 yapımı Sinema Bir Mucizedir adlı yapımda oynadı.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …