Kabızlıktan Kurtulmak için Ne Yapmalı

Kabızlıktan Kurtulmak için Ne Yapmalı

Kabızlıktan Kurtulmak için Ne Yapmalı? kabızlık, birçok kişinin yaşamakta olduğu bir Sağlık sorunu olup, kabızlıktan kurtulmak ve bu sorunu tümden gidermek isterler. Bu konuda yapılan araştırmalarda kabızlık sorunu yaşamakta olan insan sayısının tahmin edilenden çok daha fazla olduğudur. Kabızlık sorunu yaşayanlar adeta bir kabus yaşarlar. Bu durum insanı fizyolojik yönden negatif etkiler ve önemli denebilecek psikolojik zararlar yaşatabilir.

Kabızlık Nedir?

Kişi dışkılamayı güçlükle ve uzun sürede yapıyorsa, dışkılama için gereğinden fazla efor sarf ediyorsa ve dışkılama zaman aralıkları oldukça seyrek gerçekleşiyorsa bu kişilerin kabızlık sorunu olduğunu söyleyebiliriz.

Kalın bağırsağın fonksiyonlarını sağlıklı şekilde devam ettirebilmesi için önemli olan dışkılama, normal kişilere haftada en az 3 kez olmalıdır. Kabızlık en fazla kadınlarda görülür. Yaş ilerlediğinde kabız olma olasılığı daha da yükselmektedir. Bunun yanı sıra, çocukluk döneminde en çok görülen problemlerden biridir.

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

beslenme alışkanlığı ile doğrudan ilintili olan kabızlık sorunu, sağlıklı beslenmeyen ve bu bilince sahip olmayan kişilerde sıklıkla yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda, hareketsizlik, bağırsak hastalıkları, kullanılmakta olan bazı ilaç çeşitleri, zeka geriliği gibi tuvalet alışkanlığı verilemeyen kişiler, psikolojik etkenler, iklim değişiklikleri, yer değişiklikleri, karın kaslarının yeteri kadar kasılmaması, menenjit gibi akut ateşli hastalıklar kabızlığın nedenleri olarak sayılabilir.

Kabızlık, insanların hemen hepsinde belli bir dönem yaşanan sorunlardan biridir. Burada önemli olan şey, yaşanan kabızlığın kaynağını belirlemek ve kronikleşmeden çözüm bulmaktır.

Laksatif-pürgatif Kullanımı

Kabızlık kişiye büyük sıkıntı veren sorunlardandır ve biran evvel bu sorun bertaraf edilmek istenir. Bunun için hemen laksatif olarak adlandırılan kabızlık giderici ilaçlar kullanılmaya başlanır. Bu tür ilaçlar kabızlığı geçici süreliğine iyileştirmekte ve uzun müddet kullanıldığında da bağırsak tembelliğine sebep olurlar. Dolayısıyla, hekime danışmadan kesinlikle laksatif-pürgatif kullanılmaması gerekir.

Kabızlığı Gidermeye Yarayan Pratik Öneriler

 • 1- Ilık suyun bağırsak peristaltizmini uyarması nedeniyle sabahları bir şey yemeden bir su bardağı ılık su içebilirsiniz.
 • 2- Dışkılama ihtiyacı uzun müddet ertelenmemeli, gün içinde mümkünse aynı saatlerde tuvalete gidilmelidir.
 • 3- Her öğünde posalı besin tüketilmelidir.
 • 4- Tükettiğiniz ekmeğin çavdar, kepekli veya tam tahıllı olmasına çalışın.
 • 5- Makarna ve pilav gibi yiyecekleri kepekli olanlardan yapın.
 • 6- Hergün 3-5 porsiyon miktarında meyve tüketmeye gayret edin.
 • 7- Pişmiş ya da çiğ olsun sebze çeşitlerinden belli miktarda tüketin.
 • 8- Kabuğuyla tüketilebilen sebze ve meyveleri tüketin.
 • 9- Günde en az 8 su bardağı içme suyu ve sıvı gıdalar tüketin.
 • 10- Sabahları kalkınca birkaç adet kuru meyve tüketin ve bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayın.
 • 11- Egzersizlerinizi düzenli şekilde yapın ki kalın bağırsak hareketlerinin de düzenli olmasını sağlayın.
 • 12- Uzun süreli yatakta yatmak durumunda iseniz, karın kaslarınızı çalıştıracak pasif hareketleri mutlaka yapın.

Araştırmalar ve çalışmalara göre kabızlık problemi olan kişiler düzenli şekilde yürüyüşlerini yaptıkları ve gün içinde de posalı gıdalar ve yeterli su tüketimi yaptıklarında bu sorunlarından kurtulabilmektedirler.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir

 • 1- Kişide dışkılama çok ağrılı oluyorsa
 • 2- Beslenme önerilerine ve kurallarına riayet edildiği halde kabızlık devam ediyorsa
 • 3- Kişinin dışkısında kan oluyorsa
 • 4- Kabızlığın yanı sıra başkaca sorunlarda tezahür ediyorsa
 • 5- Kabızlık ve ishal hali sık aralıklarla birbirini takip ediyorsa mutlaka hekime görünmek gerekmektedir.

Su Tüketin

erkekler günde en az 3,7 litre sıvı ve kadınlar 2,7 litre içmelidir. Zira sert, kuru dışkı kabızlığın en yaygın nedenidir ve yeterince su içilmesi vücudu uygun şekilde sulandırır ve dışkının geçmesini kolaylaştırır. Su ve meyve suları kabızlıkla mücadele için en iyisidir.

Lifli Yiyecekler Tüketin

lifli yiyecekler doğal bir müshil görevi görürr. Kabızlık sorununu yaşamamak için günlük diyetinize en az 20-35 gram lif dahil etmelisiniz . Lif bakımından zengin yiyecek kaynakları arasında Brüksel lahanası, elma, incir, kepekli tahıl ve siyah fasulye bulunur.

kabak, susam, ayçiçeği veya keten tohumu gibi tohumlar ve kuruyemişler de iyi lif kaynaklarıdır. Bununla birlikte, bir uyarı: kanama bozuklukları, bağırsak tıkanıklıkları veya yüksek tansiyon varsa, Keten tohumu yemeyin. Hamile ve emziren anneler de keten tohumundan kaçınmalıdır.

Kuru Erik Tüketin

Erik sadece lif bakımından zengin değ il, aynı zamanda kabızlığı doğal olarak gideren bir dışkı gevşetici şeker olan sorbitol içerir. 100 gram kuru erik 14.7 gram sorbitol içerir. Bununla birlikte, birçok insan gibi siz de eğer kuru erik tadı sevmiyorsanız, bir bardak erik suyunu çabucak yudumlayabilirsiniz. Meyve suyu meyveden daha az lif içermesine rağmen, yine de işe yaramasına yardımcı olacaktır.

Kuru eriklerin etkisini göstermeye başlaması biraz zaman alır, bu nedenle bir veya 2 saat beklemenizi tavsiye ediyoruz. Kaynak: Kabızlıktan Kurtulmak için Ne Yapmalı

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …