K Vitamini Nedir

K Vitamini Nedir

K vitamini normal olarak barsakta bulu­nan bazı bakteriler tarafından yapılan ve eriyen bir vitamindir. Ispanak, lahana, do­mates, soya fasulyesi, kabak ve yumurta sarısı gibi besinlerde de bulunur. K vitamini eksikliğinde karaciğer protrombin denen bir maddeyi yapamaz ve sonuç olarak kanın koagülasyonu yani pıhtılaşma mekanizması bozulur. Bu ne­denle K vitaminine koagulasyon vitami­ni de denir. Kanama ve pıhtılaşma bozuk­luklarında K vitamini eksikliği akla gelme­lidir.

Karaciğerin safra yollarının tıkanma­sı ve yeni doğanların sarılıkları K vitami­ni eksikliği sonucu meydana gelebilir, K vitamini tek bir vitamin değildir. Günümüz­de Kj Ki Kn K4 ve K5 adı verilen vitaminler bulunmuştur. Sentetik olarak elde edilen bir kısım K vitamini preparatları suda eri­diğinden damardan da yapılabilmektedir. K vitamini bazı kanama bozukluklarında ağızdan veya kalçadan verilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …