John Desmond Bernal Hayatı

John Desmond Bernal Hayatı? John Bernal Kimdir?

John Desmond Bernal Hayatı? John Desmond Bernal (1901–1971) irlanda asıllı fizikçi. X-ışını kristallografisindeki öncü çalışmalarıyla tanınır. Edebi bir portresi C.P.Snow’un ‘The Search’ adlı romanında verilmiştir. Akademik kariyer Cambridge Üniversitesi’nde matematik ve bilim okudu. 1921 lisans eğitimini tamamladıktan bir sonra bir yıl daha doğal bilimler derslerine devam etti. Daha sonraları çalışacağı kristal yapılarına matematik temel sağlayan ‘ uzay grupları’ ve ‘Quaternion’ yöntemini kendi çalışmasıyla öğrendi. Mezuniyetinden sonra Londra’da Davy-Faraday Laboratuvarı’nda Sir William Bragg’ın yanında çalıştı. 1924 de grafit’in yapısını belirledi.

John Desmond Bernal Hayatı

Dorothy Hodgkin de bu araştırma grubunda çalışmaya başladı. Birlikte yapılan çalışmalarla 1934&#8242de bir ilk olarak su ile bileşik protein moleküllerinin forografı elde edildi. Ekipte çalışan diğer önemli bilim kişileri arasında Rosalind Franklin, Aaron Klug ve Max Perutz da vardı.

Siyasi Etkinlikler

Politik faaliyetleri ile de öne çıkan Bernal, 1923 de katıldığı ingiliz Komünist Partisi’nden 1930 da ayrılmışsa da biyografisini yazan Maurice Goldsmith aslında partiden ayrılmadığını, sadece kaybettiği üyelik kartını yenilemediğini yazar. 1939 da ‘The Social Function of Science’ bilimin Sosyal işlevi’ni yayınladı. Bu herhalde bilim sosyolojisinde ilk çalışmalardan biri idi. 1953 de Lenin Barış Ödülü’nü aldı.

Savaş Dönemi Çalışmaları

Normandiya çıkartması sırasında yük indirme için kullanılan geçici liman tesislerinden ‘Mulberry Limanı’nın icadına katkı yaptı. Çıkartma planlanması ve icrasında önemli görevler aldı ve çıkartmadan bir gün sonra Normandiya’ya gitti. Bölge üzerine yaygın bilgisi kütüphane çalışmaları kadar tatillerini orada geçirmekten kaynaklanıyordu. Çıkartmaya katılan bir sivil görüntüsünü silmek için ingiliz Donanması ona geçici olarak yarbay rütbesi vermişse de emrindekiler , O’nun gemi yönetirken sağ ve sol terimleri yerine iskele ve sancak terimlerini kullandığı konusunda mutabık olmaktan uzaktı. uzayda bir topluluk için yaşam alanı oluşturmaya yönelik ‘Bernal Küresi’ni de bu konuda bir ilk olarak 1929 da ortaya attı.

John Desmond Bernal’ın Ailesi

Baba tarafından Sefarat Yahudisi olmasına rağmen babası katolikti. Annesi Elizabeth Miller ise Amerikan katolik dönmesi olup Stanford Üniversitesi mezunu bir gazeteciydi.

Oğlu Martin Bernal Avrupa’daki ırkçılığa karşı yazdığı ‘Black Athena’da (Kara Atena) avrupa medeniyetinin temeli olarak görülen Yunan uygarlığındaki Afrika ve asya mirasını konu edindi.

John Desmond Bernal’ın Eserleri

 • The World, the Flesh & the Devil An Enquiry into the Future of the Three Enemies of the Rational Soul (1929)
  Aspects of Dialectical Materialism (1934) E. F. Carritt, Ralph Fox]], Hyman Levy, John Macmurray, R. Page Arnot ile beraber
  The Social Function of Science (1939)
  Science and the Humanities (1946) broşür
  The Freedom of Necessity (1949)
  The Physical Basis of Life (1951)
  Marx and Science (1952) Marxism Today Series No. 9 Marx ve Bilim adıyla 1975 de türkçe yayınlandı.
  Science and Industry in the Nineteenth Century (1953)
  Science in History (1954) four volumes in later editions, The Emergence of Science The Scientific and Industrial Revolutions The Natural Sciences in Our Time The Social Sciences Conclusions. Materyalist Bilimler Tarihi adıyla 1976 da türkçe yayınlandı.
  World without War (1958)
  A Prospect of Peace (1960)
  Need There Be Need? (1960) broşür
  The Origin of Life (1967)
  Emergence of Science (1971)
  The Extension of Man. A History of Physics before 1900 (1972) Türkçe adı ile Modern Çağ Öncesi Fizik
  On History (1980) Fernand Braudel ile birlikte
  Engels and Science, Labour Monthly broşür
  After Twenty-five Years
  Peace to the World, British Peace Committee broşür

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …