iskorpit Nedir

iskorpit Nedir

Yaşadığı yerler: Atlantik Okyanusu, akdeniz ve Marmara denizlerinde. Özellikleri: 25-30 cm boyunda. Yüzgeçlerinde bulunan dikenleri zehirlidir. Çeşitleri: iskorpit lipsoz, zebra balığı, dere iskorpiti meşhurdur.

iskorpitgiller ailesinden, sıcak ve ılık denizlerde, kayalık ve yosunlu diplerde yaşayan iri başlı çirkin görünüşlü bir balık. Bulunduğu yere göre esmer veya kırmızı renkte olabilir. Boyu 25-30 cm kadardır. Yüzgeç dikenleri deri altında zehir bezlerine bağlı olduğundan dokunduğu yerlerde iltihaplı yaralar açar.

Bu durumlarda yarayı kanatıp bol suyla yıkadıktan sonra terebentin sürüp bağlamalıdır. Bu ailenin en zehirlisi zebra balığıdır. Alt ve üst çenelerinde eğe dişler bulunur. Damağında hilal biçiminde dizilen bir sıra daha diş bulunmaktadır. balık ve kurtçuklarla beslenir. Çirkin görünüşüne rağmen eti lezzetlidir. Çorbası ve haşlaması makbuldür. Dikenleri az olan irilerine “lipsoz” denir. 80 cm’ye ulaşanları vardır. Lipsozlar derinlerde barınır. Kendi boyunda balıkları yutabilirler.

Türkiye’de Büyükada civarında bol avlanır. Boyları 60 cm kadar olup, herbiri 5 kg gelir. Etleri lezzetlidir. Dere iskorpiti (Cottus gobio) 10-15 cm boyundadır. Pulları çok küçüktür. Dipleri kumsal, ç akıllı ve berrak olan tatlı sularda yaşar. Balık yumurtası, solucan ve böceklerle beslenir. ilkbaharda kayalar arasında yumurtlar. Düşmanları turna, levrek ve som balıklarıdır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …