insülin Direnci Nedir

insülin Direnci Nedir

İnsülin nedir
İnsülin, vücudumuzda pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. Kandaki şeker seviyesinin olması gereken miktarda tutulma görevini üstlenir. İnsan vücuduna giren gıdalar sindirme sürecinde ayrıştırıldığında, bu ayrışanlardan biri olan şeker; kan dolaşımı vasıtasıyla bütün vücuda yayılır ve kas hücreleri, yağ hücreleri gibi dokuların enerji üretebilmek için bu şekeri özümsemeye ihtiyaçları vardır. İnsülin hormonu bu şekerin dokular tarafından emilmesini sağlar.

İnsülin direnci nedir? Belirtileri nelerdir

Vücudumuzda üretilen insülin hormonunun gereğinden fazla miktarda üretilmesi ve bu insülinin vücudumuzda yaptığı uyarılara yanıt alamaması durumuna insülin direnci denir. Bu iletişim kopukluğu vasıtasıyla pankreasta daha da fazla insülin üretilir ve kana karışan insülin oranı çok fazla artar. Normal şartlarda insülin hormonu vücudumuzda karbonhidrat ve yağ dengesini düzenler, fakat insülin direnci görülen bünyelerde bu işlem gerçekleşmez. Bunun sonucunda kan şekeri anormal seviyelere çıkar, aynı zamanda yağ depoları çözünmeye başlayacağı için kanın içerisindeki yağ asitlerinde de artış meydana gelir. Bir süre sonra tüm bu bozukluklar ve pankreasın sürekli fazladan çalışması, vücuttaki dengeyi bozacak ve diyabet hastalığına varan rahatsızlıklar görülecektir. İnsülin direnci hastalığının belirtileri ise şunlardır;

Çok sık acıkma

Halsizlik

Sürekli bir uyku hali

Aşırı stres

Karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklere aşırı düşkünlük duymaya başlama

Konsantrasyon bozukluğu

Depresyon

Kan şekerinde artış

Hızlı bir şekilde kilo alma

İnsülin direnci nasıl ölçülür
İnsülin direncinizi merak ediyorsanız ölçmek için HOMA indeksi denilen sizin bünyenize özel verinizden yararlanabilirsiniz. HOMA indeksi, bünyeniz açken kan şekeriniz ve kandaki insülin seviyeniz hakkında bilgi verir. İnsülin değerinizi kan şekeri değerinizle çarptıktan sonra bulduğunuz sayıyı 405’e bölerseniz HOMA değerinizi bularak insülin direncinizin olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Örneğin; kan şekeriniz 90’sa ve açlık insülin değeriniz 20 ise 90×20=1800 değeri bulunur ve 1800:405= 4,44 sonucuna çıkarsınız. Bu değer sizin HOMA indeksinizdir. Eğer bulduğunuz değer 2,7’nin üzerinde çıkıyorsa sizin de insülin direnci rahatsızlığınız var demektir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …