İlköğretim Haftası

İlköğretim Haftası

İlköğretim Haftası Eğitim ve öğretimin temeli ilköğretimde atılır. ilköğretim anayasımıza göre parasız ve zorunludur. Her yıl eğitim, öğretim yılının başladığı hafta ilköğretim haftası olarak kutlanır.ilköğretim haftası, Milli Eğitim Bakanı tarafından radyo ve televizyonda hafta ile ilgili açış konuşması ile başlar. Okullar kendi bünyelerinde hafta boyunca konunun önemini anlatırlar. Önce, öğrenilmesi zorunlu olan okuma ve yazmanın önemi üzerinde durulur. Anne, baba ve çevremizden öğrenmediğimiz birçok bilgi ve güzel davranışları da okulda öğreniriz. Okula devam edeneler, okul sıralarında okuma ve yazmayı öğrenirler. Zamanında bu imkanı bulamayanlar devlet tarafından açılan kurslar ile okur yazar yapılır.

İlköğretim Haftası

Bu yetiştirici kurslar sayesinde yurdumuzda okur yazar oranında belirgin artma olduğu gözlenmektedir. Daha önce sadece ilkokulu kapsayan ilköğretim uygulaması son yıllarda yapılan çalışmalar ile ortaokulu da bünyesine almıştır. Böylece yasal olarak ilköğretim 8 yıla çıkmıştır.

ilköğretimden mezun olduktan sonra bazı nedenlerden dolayı liseye gidemeyenler ise açık liselerde öğrenime devam edebilirler. Son yıllarda bu uygulamada çok büyük başarılar elde edilmiştir. Talep gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Bu taleplerin en sevindirici yanı Trükiye’ nin bilgi toplumu olmadaki kararlılığını ortaya çıkarmaktadır. Bilgili toplum bazı olumsuzlukların bulunmadığı toplum demektir. insanlar birbirini daha iyi anlamakta ve kaynaşmaktadır. Bilgili insanların konuşarak meseleri çözdükleri toplumda huzur ve güven ortamı kendiliğinden çıkmış olacaktır.

İlköğretim Haftasının Amacı

Okulun önemini ve okumanın gerekliliğini anlatmak, topluma yaymaktır. Velileriyle birlikte okulun kapısından ilk adımını atan çocuklarımıza sevgi ile yaklaşmak amaç edilmelidir. Bu nedenle daha ilk gün çocuklara şeker dağıtılır.

Okul yöneticileri ve öğretmenler tüm çabalarıyla okulu öğrencilerin ikinci yuvası yapma özlemiyle çırpınırlar. Okul yöneticileri, “Okul Aile Birliği ve Okul Koruma ve Yardımlaşma Derneği” yle sıkı işbirliğiyle bulunarak öğretmen ve öğrencileri çalışmalarına yardımcı olunur. Bu derneklerin ve okul çevresindeki “sivil toplum kuruluşların”nın da katkıları sağlanarak. “ilköğretim Haftası” kutlanmalı ve halkın etkinliklere katılması amaç edinilmelidir. Çağdaş bilgi ve teknikle donatılan öğrenciler akılcı, bilimsel, laik, demokratik, Atatürk milliyetçisi, modern, saygı ve sevgi temelinde disiplinli bir ilköğretim amaç ve görev edinilmelidir.

Özlü Sözler

Eğitim, çocuğa bilmediğini öğretmek değildir. Çocuğa yaşamasını öğretmektir. (W.Livingston)Bir yıl sonrasını düşünüyorsan buğday ek. On yıl sonrasını düşünüyorsan agaç dik. Yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan eğit. (Kuan-Tzu)

Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. (Hacı Bektaş Veli)Eğitimsiz insan, ruhsuz bedene benzer. Milletimizi gerçek saadete ulaştıracak irfan ordusudur. Bilgisiz insan, meyvesiz ağaca benzer. En önemli ve verimli vazifelerimiz Milli Eğitim işleridir. Milli Eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Milli eğitim programımızın temel taşı cahilliğin yok edilmesidir.

Ayrıca kontrol et

22 Mart Dünya Su Günü

22 Mart Dünya Su Günü

22 Mart Dünya Su Günü Su, bireylerin en temel gereksinimi olma ve başlıca ekonomik faaliyetlere …