ilk Yardım Nedir

ilk Yardım Nedir? ilk Yardım Nasıl Yapılır?

ilk Yardım Nedir?  ilk yardım bir hastalık veya kaza durumunda hastanın veya yaralının Sağlık durumunun daha kötüye gitmesini engellemek ve yasam kalitesini üst seviyede tutmak için yapılan ilaçsız girişimlerdir.

ilk Yardım Nedir

Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, tıbbi olmayan geçici müdahaleye ilkyardım denir.

 • ilkyardımda Amaçlar
  Hayat kurtarmak
  Durumunu korumak
  Sakatlıkları önlemek

ilk yardımda 6 Devre edbir ilkyardımcının kendisinin ve kazazedenin güvenliğinin sağlanması Teşhis Tedavi Telekomünikasyon haberleşme Triaj öncelikli kazazedenin belirlenmesi Taşıma

 • ilkyardımca’da bulunması gereken özellikler
  Her zaman tedbirli olmalıdır
  Soğukkanlılığını korumalıdır
  Cesaret gösterilerinden ve emin olmadığı uygulamalardan kaçınmalıdır

ilk Yardımda Haberleşebilecek Telefon Numaraları

110 – itfaiye
112 – Ambulans
114 – Zehir Danışma Merkezi Sağlık Bakanlığı
154 – Trafik Polisi
155 – Polis imdat
156 – Jandarma imdat

Eczadolabında bulundurulması gereken malzemeler Üçgen sargı bezleri 1, 2 , 3 , 4Rulo sargı bezleri Steril gazlı bezler Flaster Çengelli iğneler Pamuk Yara bandları Antiseptik solüsyonlar Batikon/Mersol 50 ml/100 ml Turnike lastiği ilkyardım rehberi Ağrı kesici ilk yardım çantasında yukarıdaki malzemelere ek olarak bulundurulacaklar Tebeşir Makas Cep feneri Kağıt, Kalem Boyunluk servikal kollar Turnike lastiği gerekli değildir onun yerine, üçgen sargı bezi, kravat veya herhangi bir kumaş parçasını kullanmak daha uygundur Bu müdahalenin ilaçsız olması, bir sağlık personeli tarafından uygulanma gereğini ortadan kaldırmaktadır.

ilkyardım bu özelliklerinden dolayı, yakında bir sağlık personeli yoksa, ilkyardım eğitimi görmüş, bilgili ve deneyimli bir kişi tarafından yapılabilir.

ilk Yardımın Temel ilkeleri Nedir?

ilk Yardımın Temel ilkeleri NedirOlayın geçtiği yeri inceleyin Önce kendinizin, ardından çevrenin ve hastanın can güvenliğini sağlayın Derhal ambulans çağırın veya çağrılmasını sağlayın Kendinizi tanıtarak bu konuda eğitim aldığınızı çevrenize açıklayın ya da etrafta ilk yardim konusunda daha bilgili biri varsa müdahaleyi ona bırakıp, yardımcı durumuna geçin.

Soğukkanlı ve çevrenizi sakinleştirici şekilde davranınn Saniyelerin önemli olduğu bu durumda hastayı, soğukkanlı ve hızlı bir şekilde değerlendirin Gereken müdahaleyi yapın Bilmediğiniz bir konuda müdahale etmeyin, veya yanlış ve bilinçsiz bir müdahale edilmesini engelleyin hastayı sakinleştirici ve yumuşak bir ses tonuyla konusun Olay yerine ulasan sağlık personeline doğru ve detaylı bilgi verin.

Ayrıca kontrol et

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir?

Yumuşak Doku Yaralanmaları Nelerdir? Dinlenme, Soğutma, Sıkıştırma ve Yükseltme yöntemiyle (DSSY) ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz. …