ikiz Nedir

ikiz Nedir? ikiz Bebekler?

ikiz Bebek? ikiz Ne Demektir? ikiz Nedir Kısaca? ikiz Ne Demektir? ikiz Nedir? ikiz Hakkında? ikizler Hakkında Bilgi?

ikiz bebek, Aynı doğumda arka arkaya dünyaya gelen iki kardeştir; bir defada iki insan yavrusu doğması olayı. ikiz doğum, insan cinsi için biyolojik bir istisna teşkil eder. Yüksek yaradılışlı hayvanlarda basit yapılı olanlara nazaran bir doğumda daha az yavru doğar. En yüksek yaratılmış canlı olan insan genellikle her doğumda bir yavru dünyaya getirir. Her 85 doğumda bir ikiz, doğduğu istatistik olarak tesbit edilmiştir.

ikizler iki Grup Altında incelenir

1.) Gerçek ikizler (Tek yumurta ikizleri) Döllenmeden sonra yumurtanın ikiye bölünmesiyle meydana gelir. yumurta ilk mitoz bölünmeden sonra ikiye ayrılır. Yumurtanın eş olan herbirinden birbirine tıpatıp benzeyen fertler hasıl olur.

2.) Yalancı ikizler (Çift yumurta ikizleri) iki ayrı erkek cinsiyet hücresinin iki ayrı yumurta ile aynı veya birbirini izleyen zamanlarda döllenmesinden meydana gelir. Bireyler ikiz olmayan kardeşler gibi az çok benzer olabileceği gibi farklı cinsiyette de olabilir. Gerçek ikizler çoğu zaman tek eşe (plasentaya) bağlıdır, ikisi de aynı su kesesinin içinde bulunur. Yalancı ikizlerin her birinin ayrı bir su kesesi ve ayrı plasentası olur. Doğuran kadın, doğan çocukların gerçek ikiz mi, yalancı ikiz mi olduğunu buradan anlayabilir.

Hakiki ikizler, ömürleri boyunca bedeni ve zihni bakımdan büyük bir benzerlik gösterirler. Bu benzerlik ancak içinde yaşadıkları maddi ve manevi ortamın etkisiyle değişikliğe uğrayabilir. Yalancı ikizler ise, kalıtım kanunlarına uygun olarak birbirinden farklı irsi yapıya sahiptirler.

Bir kadının ikiz çocuğa gebe olup olmadığı muayene ile ancak 7 veya 8. aya doğru belli olabilir. ikizlerin doğumu genellikle normal gebelik süresinin bitiminden önce olur. ikiz doğurmada annenin ilk defa veya daha fazla doğurmuş olmasına göre çeşitli problemler ortaya çıkar. ikizden fazla doğurulan gebelikler de vardır. Üçüz gebelik yaklaşık on binde bir olmasına karşılık dördüz ve beşiz gebelikler çok nadir görülür.

Gerçek ikizlerde hastalıklara karşı dayanıklılık veya hassaslık bakımından büyük benzerlik vardır. Gerçek ikizlerin en önemli özelliği, birinden ötekine organ nakli yapılabilmesidir. Bu özellikten en çok böbrek nakli ameliyatlarında faydalanılır. ikizlerin genetik yapısı tamamen aynı olduğu için diğer böbrek nakillerinde ortaya çıkan “vücudun dokuyu reddetmesi” durumu bunlarda olmaz.

Ayrıca kontrol et

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri Prolaktin Yüksekliği Nedir:Bu hormonun fazla salgılanması kadınlarda adet düzensizliği, bebek söz konusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir