içkide Kaç Kalori Var

içkide Kaç Kalori Var

Aldığınız kalorileri mi sayıyorsunuz? Alkollü içecekleri de hesaba katmayı unutmayın. Vücudunuz alkolde bulunan kalorilerin çoğunu enerji olarak kullanır veya yağ dokusuna çevirir. Alkollü içeceklerin içindeki kaloriyi hesaplamak için önce etiketini okuyun. Eğer içeceğiniz votka veya viski gibi damıtık bir içkiyse alkol derecesi (proof) kaçtır? Eğer şarap ise alkol yüzdesi kaçtır

Alkol derecesi 100 (100 Proof) olan bir içki yüzde 50 alkol içerir. “Alkol Derecesi(Proof)” alkol yüzdesinin iki katıdır. Şarapta ise genellikle alkol yoğunluğu yüzde 10 dur (alkol derecesi 20 ancak bu sistem şaraplarda kullanılmaz). Biraların alkol içeriği etiketinde nadir olarak belirtilir. Birada genellikte yüzde 4-5 alkol bulunur (alkol derecesi 8-10)

içkilerde bulunan kalori miktarı şu formülle hesaplanır niçtiğiniz miktar (ml.) x alkol derecesi (proof) x 0,8 / 30. Örneğin, alkol derecesi 80 olan 60 ml votkada 60 x 80 x 0,8 / 30 = 128 kalori.

Sek şaraplar ve damıtılmış içkilerde ek kalori veren madde bulunmadığı için bu formülle kalori içeriği hesaplanabilir. Tatlı şarap ve biranın içeriğinde bulunan şeker ve karbonhidratların, alkolün verdiği kalorinin 1/4 ü veya yarısı kadar daha ek kalori vereceğini unutmayın. “Hafif (light)” biralarda daha az karbonhidrat ve alkol bulunur.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …