iç Kanama Belirtileri Nelerdir

iç Kanama Belirtileri Nelerdir

İç kanama, doku ve organların, vücut boşluklarında oluşan kanamaya verilen isimdir. Tıp dilinde internal kanama olarak bilinen iç kanama, yaygın olarak, mide, kafa ve beyinde oluşur. Az olsa da, göz, kalp ve kas dokularında oluşabilir.
Kan damarlarının hasarlanması ile kanın dolaşım içinden kaçması vücut boşluklarında ve doku içinde birikmesi iç kanama olarak biliniyor. İç kanama değerlendirilirken kanamanın boyutu incelenir. Kanam fazlaysa acil tıbbi müdahale yapılması gerekir.

İç kanama nedenleri nelerdir
İç kanama travmalar, kazalarla oluşan yaralanmalar ile oluşurlar. Yüksek tansiyon hastalarında kan damarlarının yırtılması, karaciğer sirozu, mide hastalıkları, yumurtalık kistleri, kolon polipleri, damar tıkanıklığı, hemofoli iç kanama nedenleridir. Kanama sorunları yaşayan hastalarda kullanılan ilaçlar, kanama yapabilir.

İç kanama belirtileri
İç kanama tanısını koymak zordur. Sadece yüksek miktarda kan kaybedilirse anlaşılır. Fakat bazı noktalarda oluşan kanamalar bazen belirti verebilir.

Beyin kanamaları, genelde yüksek tansiyon, tümörler, anevrizmalar ve kan damarları sorunları ile oluşur. Ani ve şiddetli baş ağrıları, nöbetler, bulantı ve kusma, denge kaybı, bilinç kaybı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, konuşma bozukluğu, görme kaybı, felç başlıca belirtileridir.

Karın içi kanamalarda, karın bölgesinde sertlik ve şiddetli ağrı görülür. Eğer, çok fazla kan kaybı yaşanırsa, baş dönmesi, nefes darlığı, kan basıncı düşmesi, siyah renk dışkı, kırmızı kusmuk oluşabilir. Göbek deliği çevresinde morarma, sarı- mavi renk değişimi oluşabilir.

Üriner sistem kanamalarında, genelde iltihap ile başlayan bir durum vardır. İdrarda kan gelmesi başlıca belirtidir. İç kanamalar sıklıkla yaygın olarak, ağız ve burundan gelen kan, kanlı öksürük, soğuk ve nemli cilt, solukluk, zayıf nabız ve şok yaratırlar.

İç kanama tedavisi
İç kanamalarda kanama nedeni, kaybedilen kan miktarı çok önemlidir. Hastalara uygulanan kan sayımı, CT, Ultrason, kolonoskopi, endoskopi ve anjiyografi ile kanama nedeni araştırılır. Test sonucunda kanama yeri ve nedeni keşfedilerek, kanamayı durdurmaya çalışılır. Bazen, kanamanın olduğu yeri tamir etmek için cerrahi müdahale yapılır. Kaybedilen kan fazlaysa damardan kan verilir. İç kanamada en önemli şey, kanamanın yerini, nedenini tespit ederek, tedaviye hemen başlamaktır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …