Hürriyet Heykeli

Hürriyet Heykeli

New York limanı ağzında, Bedloe Island denilen kara parçası üzerine 28 ekim 1886’da dikilmiş büyük bir bakır heykel. heykel, ABD’nin istiklalinin 100. yılını kutlama hatırası ve iki ülkenin dost ve kardeşliğinin nişanesi olarak Fransızlar tarafından hediye edilmiş, örtüsünün açılışı Amerika’nın 22. Cumhurbaşkanı Cleveland tarafından yapılmıştır. Fransız heykeltıraşlarından Fréderic-Auguste Bartholdi’nin eseri olan heykelin yapımı (1874-84) arası 10 yıl sürmüştür. heykel için, kaidesiyle birlikte toplam 600.000 dolar harcanmıştır.

hürriyet heykeli, eski Yunan ve Roma tarzında giyinmiş mağrur bir kadını temsil etmektedir. Sağ kolu havaya kalkık ve sağ elinde “ Hürriyet Meş’alesi” tutan bu heykel, aynı zamanda Deniz Feneri vazifesi de görmektedir.

Hürriyet heykeli 73 m yüksekliktedir.Kaidesi 27, kendisi 46 m olup helkelin ortasında kaideden başa kadar asansörle çıkılır. kol kısmında da ayrı bir asansör vardır. Ağırlığı (kaidesi hariç) 204.120 kilogramdır. Çelik bir gövde üzerine bakır kaplama olarak yapılmıştır. 1924’te ABD’nin milli anıtı olarak kabul edilmiş, 1938’de baştan aşağı onarılmıştır. Bazı yerlerinde çatlama olduğundan günümüzde tekrar onarımı yapılarak ziyarete açılmıştır.

Ayrıca kontrol et

Lale Devri

Lale Devri Nedir? Lale Devri Ne Demek?

Lale Devri Nedir? Türkiye tarihinde Pasarofça Antlaşması ile Sultanikinci Ahmed Hanın tahttan indirilmesi (1730) arasındaki …