Horlama Nedenleri ve Önleme Yolları

Horlama Nedenleri ve Önleme Yolları

Horlama Nedenleri ve Önleme Yolları Horlama sorunu birçok kişiyi etkileyen bir sağlık problemidir ve genellikle erkekler arasında daha sık görülür. Horlama sorununu önlemeye yardımcı bazı teknikler bulunmaktadır.Bunun için öncelikle horlama sorununun sebebini bulma gerekir. Sırt üstü yatıldığında dil genellikle boğaz yolunun bir kısmını tıkar ve bu da horlamaya neden olabilir. Bu sebeple horlamayı önlemek için sırt üstü uyumak yerine yan uyumayı tercih edin.

Horlama Nedenleri ve Önleme Yolları

Yan tarafına dönerek uyumak horlama problemini azaltabilir. Bunun yanı sıra alkol ve bazı sakinleştirici ilaçlar da horlamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle uyumadan önce alkol veya ilaç almamaya dikkat edin. Burun tıkanıklıkları da bazı kişilerde horlama sorununu doğurabilir. Bu yüzden nasal tıkanıklıklara yol açabilecek nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Geceleri nefes alış ve verişi kolaylaştırmak için uyumadan önce bazı bitkisel yağlar ile aromaterapi uygulanabilir. Mentollü bitkisel yağların solunumu nasal yolların açılmasına yardımcı olur.

Aşırı kilo da horlama sorununa yol açabilir. Obez kişilerde solunum problemleri daha fazladır ve bu nedenle horlama ile daha sık karşılaşılır. Eğer aşırı kilo probleminiz ve horlama sorununuz varsa bu durum kilolarınız nedeni ile ortaya çıkıyor olabilir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet programı ile forma girmeniz horlama sorununuza da çözüm getirebilir.

Uyumadan önce büyük öğünler yemekten kaçının. Bu durum diafram üzerinde baskıya neden olur ve yatakta yatarken nefes alıp vermek zorlaşır. Ayrıca solunum problemleri olan kişiler süt ürünlerinden de mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Süt ürünleri mukoza üretimini hızlandırır ve bu da solunumun daha da zorlaşmasına neden olur. Ayrıca sigara gibi alışkanlıklar da solunum sorunlarına yol açarak horlamaya neden olabilir.

Eğer bu doğal yöntemler horlamanızın azaltılmasına yardımcı olmuyorsa mutlaka bir uzmana danışarak yardım isteyin. Uzman bir doktor horlamaya neden olan faktörleri teşhis ederek sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …