Hezarfen Ahmed Çelebi Hayatı

Hezarfen Ahmed Çelebi Hayatı? Hezarfen Ahmed Kimdir?

Hezarfen Ahmed Çelebi Hayatı? Osmanlı devleti zamanında yetişen ve dünyada ilk olarak uçmayı başaran Türk bilgini. Ne zaman ve nerede doğduğu bilinmeyen Ahmed Çelebinin hayatı hakkında malümat yok denecek kadar azdır. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murad zamanında yaşamış olup, meşhur gösterisini yine bu Sultan huzürunda yapmıştır.

Hezarfen Ahmed Çelebi Hayatı

Fen alanındaki geniş bilgi ve tecrübesi ile halk arasında “Hezarfen” yani bin fenli diye bilinen Ahmed Çelebi; araştırma yapmaktan usanmayan, yiğit, akıllı ve bilgili bir kişiydi. Hezarfen Ahmed Çelebiden önce havacılık tarihinde ilk olarak yine ünlü bir Türk bilgini olan ismail Cevher; kollarına kanat takarak

ilk uçma denemesini yapmışsa da bu deneme ölümle sonuçlanmıştı. ilk uçan Hezarfen Ahmed Çelebi, bu Türk bilgininin hayatını ve neden başarısızlığa uğradığını iyice inceledikten sonra aynı düşünceyi gerçekleştirmek için harekete geçti. Bilhassa hava akımları ve kuşların uçuşunu inceleyerek çalışmalarını geliştirdi.

Nihayet tarihi uçuşunu yapmak üzere Okmeydanı’na gelen Ahmed Çelebiyi seyretmek üzere Sultan Murad han da Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa köşkünde yerini almıştı. Ahmet Çelebi Okmeydanı’nda kartal kanatlarıyla birkaç kere havada kalma talimleri yaptı. Daha sonra Galata kulesinin en yüksek noktasına çıktı ve kendini boşluğa bırakıverdi.

Halk dehşet içinde manzarayı seyrediyordu. Kanatlarını açarak kuşlar gibi yavaş yavaş hareket ettiren Ahmet Çelebi, Boğaz’ı süzülerek geçti ve Üsküdar’da Doğancılar meydanına indi. Bu başarısından dolayı Dördüncü Murad Han kendisine bir kese altın ihsan etmişti. Sonraları Cezayir’e giden Hezarfen Ahmed Çelebi orada vefat etti.

17 ekim 1950 tarihinde istanbul’da toplanan Milletlerarası Sivil Havacılık Kongresi ile ilgili olarak ptt idaresinin çıkardığı üç hatıra pulundan zeytuni yeşil-mavi renkli olanın taşıdığı temsili resim, Hezarfen Ahmed Çelebiyi uçarken göstermektedir.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …